Pneumokoková meningitida, která postihuje především novorozence, si po půl roce v Praze vybrala další oběť. Ve Všeobecné fakultní nemocnici koncem týdne zemřela teprve několikaměsíční holčička.

„Naše Julinka bojovala o život jako lev, bohužel to proti zákeřnému pneumokoku nestačilo. Stále jsme doufali, že to bude třeba jen zánět středního ucha nebo něco méně závažného. Najednou se nám z hodiny na hodinu život obrátil zcela naruby,“ řekla maminka Julinky Petra Trnková.

Zastánci očkování obviňují politiky

V listopadu stejné drama postihlo také rodiče čtyřměsíčního chlapce. Ten nemoci podlehl v Thomayerově nemocnici v Krči.

Zastánci očkování proti pneumokoku proto bijí na poplach: ministerstvo by mělo ihned zavést bezplatné očkování, které by děti ochránilo. „Dostáváme denně desítky dotazů, řada rodičů se nám svěřuje, jak obtížné pro ně bylo sehnat peníze na nákup vakcín. Jiní nás přímo prosí o finanční pomoc, protože na vakcínu prostě nemají. Tady je pro politiky šance, aby alespoň na chvíli zapomněli na své hrátky,“ domnívá se Rudolf Kalovský z občanského sdružení Nahlas.

Očkování zasedm a půltisíce

Za jednu očkovací dávku podle něj rodiče zaplatí zhruba 1850 korun, potřebné jsou ale dávky čtyři. Ministerstvo zdravotnictví ještě na podzim loňského roku uvažovalo, že bezplatné očkování proti pneumokoku zavede od ledna letošního roku. Vládní návrh zákona o veřejném zdravotním pojištění, jenž očkování obsahoval, však parlament nakonec stáhnul.

Podle zástupců občanského sdružení Nahlas přitom nejsou případy tohoto onemocnění ojedinělé. Jen za loňský rok ho lékaři indetifikovali u čtyřiceti případů. Dvě děti těmto infekcím podlehly. U novorozenců, kteří přežijí, navíc může zanechávat následky.

„Jedná se například o těžké opoždění, hluchotu nebo poškození mozku. Pneumokok může vyvolat i zánět středouší nebo zápal plic. Nejtěžší případy však končí právě následky do budoucna nebo smrtí “ popsal Deníku primář Kliniky dětského a dorostového lékařství Všeobecné fakultní nemocnice Václav Votruba. Doplnil, že za zavedení očkování se staví i on sám.