Pražský magistrát tak naplňuje svůj plán postupně plynovými lampami osvětlit celou Královskou cestu od Prašné brány až na Hradčanské náměstí.

„V Nerudově ulici by mělo být postaveno 140 nových plynových lamp, které doplní stávajících 505 luceren,“ informoval Deník Jan Rafaj, mluvčí společnosti Eltodo, která ve spolupráci s Pražskou plynárenskou plynové osvětlení spravuje a zatím ho vždy i stavěla.

Práce by měly začít v říjnu a po etapách by měly skončit nejpozději do konce roku 2010. Podle zadání zveřejněného na stránkách pražského magistrátu by zakázka měla stát přibližně 15 miliónů korun.

Na Královské cestě, kterou jezdili čeští králové ze svého dvora na místě současného Obecního domu na Pražský hrad, tak již bude zbývat dodělat pouze plynové osvětlení na Karlově mostě.

Již nyní se při jeho rekonstrukci umísťuje do těla mostu plynové potrubí. Litinové kandelábry již byly odlity ve východočeském Pilníkově, čeká se jen na dokončení rekonstrukce Karlova mostu.

Plynové lampy by měly být na most instalovány v polovině příštího roku. Běžný návštěvník si ale přes den nevšimne rozdílu, podle přání památkářů budou plynové lucerny stejné, jako ty stávající elektrické. Po setmění se ale nad mostem rozlije příjemně namodralé světlo.

Do metropole se plynové lampy začaly vracet v roce 2002, kdy bylo instalováno prvních devět luceren v Michalské ulici na Starém městě. Dnes Kromě královské cesty svítí plynové lucerny i na Ovocném a Uhelném trhu, v Rytířské a Železné ulici. Lampy se rozsvěcí automaticky, ale v době adventu chodí Celenou ulicí a po Ovocném trhu lampář v dobovém obleku a lucerny rozsvěcí ručně, hlavně pro potěchu turistů. „Návratem luceren do Prahy jsme se připojili k dalším významným metropolím, které toto romantické osvětlení zachovaly,“ řekl Deníku již dříve Pavel Klega (ODS), náměstek pražského primátora.

Historie plynových lamp v Praze

V Praze začalo svítit svítiplynem z Karlínské plynárny prvních 200 lamp 15. září 1847, 40 let po Londýně, kde bylo plynové osvětlení zavedeno nejdříve. Osvětleny tehdy byly ulice Celená, Karlova, Na příkopech, Národní třída, Staroměstské, Václavské a Křižovnické náměstí. Plyn se vyráběl karbonizací, a jelikož se tehdy používal výhradně ke svícení, dostal název svítiplyn.

Lidé systému nevěřili, a proto ohmatávali plynová potrubí v domnění, že jsou plná plamenů a proto horká. Svítiplyn byl zpočátku využíván pro veřejné osvětlení a bylo zakázáno ho zavádět do soukromých bytů. Později se ale využíval i k vaření. Nejvíc plynových lamp svítilo v ulicích hlavního města v roce 1940, bylo jich téměř deset tisíc.

Poslední uhasly až v roce 1985, kdy byly převedeny na elektrický proud i v souvislosti s přechodem ze svítiplynu na zemní plyn a rušením pražských plynáren. Nyní instalované plynové lampy jsou již na zemní plyn.