Stavební úřad Prahy 8 zamítl žádost o povolení výstavby plynové spalovací turbíny v areálu Rozvodny TR Sever. Společnost Pražská energetika (PRE) plánovala výstavbu první plynové elektrárny nedaleko Čimického háje. Proti tomu se ale postavily stovky zástupců Prahy 8 ze sídlišť Bohnice, Ďáblice, Kobylisy a Čimice.

Nesouhlas opakovaně vyjádřilo také vedení osmé městské části, které odmítalo už i přípravu projektové dokumentace. „Stavební úřad rozhodl podle zákona. Jako zástupce samosprávy jsem nemohl do celé záležitosti nijak zasahovat. Nicméně z tohoto rozhodnutí mám opravdu velkou radost, protože jsme byli od počátku proti,“ konstatoval starosta Prahy 8 Jiří Janků (ODS).

Podle něj by elektrárna negativně ovlivnila životní podmínky desetitisíců občanů celé severní části osmého obvodu.

Rozhodnutí odboru výstavby je od 1. září na úřední desce Prahy 8. Účastníci řízení se proti verdiktu mohou odvolat k Odboru stavebnímu Magistrátu hl. m. Prahy.

PRE chtěla postavit elektrárnu mimo jiné proto, že také Praha žije pod hrozbou blackoutu, tedy kompletního výpadu elektrické sítě, přičemž právě nová plynová elektrárna by pomohla případný kolaps řešit a podařilo by se rychleji obnovit energetické zdroje v metropoli.

Čtěte také:
Nový starosta Prahy 8 Jiří Janků: Plynová elektrárna je špatný nápad

Proti plynové elektrárně v Praze 8 jsou lidé i radnice