„V době rostoucího odporu k povinnému očkování nakazovat další očkování, pod hlavičkou Prahy 6 je opravdu velký přešlap. Bez potvrzené kontaminace, proste jen tak. Mé děti rozhodne ne," napsala například radnici městské části Jana Zavadílková z Dejvic. Lukáš Pokorný, rovněž z Dejvic, namítl, že Praha 6 nic takového nenařídila.

„Je to věc hygieny. Prevence. Dle mého názoru ale negativa převažují nad pozitivy. Možná zdravotní rizika vyvolaná očkováním, finanční náklady a tak dále. Naopak oceňuji přístup vedení Prahy 6, která ale zřejmě nemá možnost to celé zastavit," zmínil Pokorný. Znepokojen hygienickým nařízením je i obyvatel šestky Martin Blažek.

Zmatené informace

„Možná mi v posledních dnech něco uniklo, jinak se mi ale zdá, že lidé na příslušných místech nepřemýšlí nad tím, jaké informace se pouští mezi lidi. Již v úterý 26. ráno sdělil ředitel Pražských vodovodů a kanalizací, že šlo o slepé rameno z 20. let minulého století, ve středu to bylo potvrzeno oficiálně, ve čtvrtek prohlášena voda za pitnou a o týden později čtu, že se zdroj nákazy našel až v pátek 29.? Dále jsou lidé od čtvrtka uklidňováni, že se přítomnost žloutenky v žádném vzorku neprokázala a teď je nám sděleno, že testování na ni proběhlo v neděli 31," shrnul Blažek.

Šéfka epidemiologického oddělení pražské hygieny Zdeňka Jágrová v pátek zopakovala, že lidé nemusejí mít strach. „Jde skutečně o prevenci a očkování doporučujeme. Rodičům, kteří své děti odmítnou nechat očkovat však žádný postih nehrozí," upřesnila Jágrová.

Plošné povinné očkování proti žloutence, týkající se dětí mezi jedním rokem a patnácti lety se nelíbí některým lidem z Dejvic a Bubenče. Přestože bylo pražskou hygienou vyhlášeno po nedávné havárii, kdy se do potrubí ve zmíněných čtvrtích dostala kontaminovaná voda.

Mnozí se obávají, že jim odpovědní představitelé neřekli celou pravdu o tom, čím byla voda po celých pět dní zamořena. Jiní z principu odmítají právě plošné očkování a obracejí se se stížnostmi na radnici Prahy 6. Ta ale konstatuje, že s nařízením nemá nic společného.

Zdeňka Jágrová z pražské hygieny opakovaně zdůraznila, že jde výhradně o preventivní očkování a že lidem, kteří své děti očkovat nenechají nehrozí žádný postih. Hygienická stanice vyhlásila, že očkování je jedinou možnou specifickou ochranou před onemocněním žloutenkou typu A. Zabrání prý možnému onemocnění i v době po expozici nákazy.

Pětiletá imunita ze 2,6 milionu

Šéf České vakcinologické společnosti Roman Prymula ovšem sdělil, že se nedomnívá, že by v tomto konkrétním případě bylo plošné očkování nutné.

Připomeňme, mimořádné očkování platí stát, vyžádá si asi 2,6 milionu korun. Vztahovat se bude ale jen na první dávku, po které je pacient vůči žloutence imunní pět let.

„Doporučenou druhou dávku pro kompletní základní očkování již stát nehradí, rodiče ji budou dětem hradit za asi šest až osm měsíců po prvním očkování," upozornila dětská lékařka Renáta Růžková. Po druhé dávce prý ochrana před nemocí funguje 25 let, stojí kolem 1000 korun.

Lékařka rovněž sdělila, že v pátek se rodiče dětí spíše informovali o podrobnostech očkování a samotná vakcinace zřejmě naplno odstartuje v pondělí. Podle informací Pražského deníku si na příští týden dětští lékaři, pod které spadají dotyčné obvody, objednali dostatečný počet vakcín.

Růžková i někteří její kolegové prý vyčkají, zda se rodiče se svými dětmi z vlastní vůle dostaví do ordinací a pokud tak neučiní, pošlou jim pozvánky. Pravděpodobně tak učiní všech čtyřiadvacet pediatrů v dané oblasti. Jejich seznam pro jistotu už ve čtvrtek zveřejnila radnice Prahy 6 na svých webových stránkách. Rodiče prý mohou své potomky nechat očkovat také v ambulanci Zdravotního ústavu v Rumunské ulici v Praze 2.

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) vysvětlil, že mimořádné opatření v podobě vyhlášení plošného očkování je jedinou cestou, jak může vakcínu rodičům proplatit stát. „Výsledky vyšetření elektronovým mikroskopem z neděle a následujících dnů neprokázaly přítomnost viru hepatitidy A. Nešlo však simulovat stav, který nastal v pátek 29.května a sobotu 30.května před tímto vyšetřením," zmínil starosta.

Voda zdarma na celý měsícObyvatelé Dejvic a Bubenče budou osvobození od platby vodného a stočného na celý měsíc. Na Pražských vodovodech a kanalizacích (PVK) si to vymohla radnice Prahy 6. Společnost v pátek spustila mimořádné odečty vody. Ke každému odběrnému místu si zároveň poznamená i jeho průměrnou spotřebu, aby čerpání vody zdarma nemohlo být zneužito. Přesné datum, kdy začne měsíční lhůta, po kterou lidé nebudou muset platit vodné a stočné, zatím ale určena nebyla.

Pojišťovna, u které jsou PVK pojištěny, na odškodném dosud vyplatila obyvatelům postižené oblasti přes milion korun. Na kompenzaci mají nárok lidé, kteří kvůli střevním potížím vyhledali lékaře nebo skončili ve nemocnici. Jde zhruba o 2600 lidí. Firmy musí doložit ušlý zisk. PVK nyní eviduje 2797 žádostí o odškodné, 475 jich již odeslaly pojišťovně k vyřízení.Bez pitné vody bylo 32.tisíc obyvatel Prahy 6 od neděle 24. května do čtvrtka 28. května.

Čtěte také: Dětští lékaři v Dejvicích začali očkovat, každý měl dvacet vakcín