Norma, která má v daném ohledu naplnit znění koaliční smlouvy, se prý dostane na pořad jednání v září. Ještě v závěru minulého týdne se přitom zdálo, že hazardní lobby svým tlakem na politiky boj proti hazardu zabrzdí a dokonce tak ohrozí stabilitu samotné magistrátní koalice.

Na čtvrteční schůzi městského zastupitelstva totiž bylo přerušeno jednání o původní novele. Ta měla do poloviny července počet heren zredukovat. Z celkového počtu 297 jich škrtala zhruba třetinu. Nulovou toleranci pak umožňovala vyhlásit městským částem Praha 5, 7, 8 a Řeporyje.

Přerušení projednání z vůle zastupitelů ANO a ČSSD přimělo Trojkoalici vyvolat dohodovací řízení, na jehož konci mohl být pád pražské vlády. Politickou dohodu nakonec oznámila primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Oporu v novém loterijním zákoně ale vedení Prahy zřejmě nenajde. Upozornila na to organizace Transparency International.

Na září se prý připraví lépe

Pražská vláda kvůli neshodám v otázce pokračování regulace hazardu nepadne. Je o tom přesvědčena primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) sice zatím neschválila redukci heren, v září ale údajně odsouhlasí plošný zákaz jejich provozování. Tím prý naplní příslušný bod koaliční smlouvy, kde je řeč o prosazení nulové tolerance hazardu.

„S kolegy jsme se nakonec domluvili, jak budeme postupovat. Připravíme mnohem kvalitnější materiál na záříjové zasedání zastupitelstva, kdy naplníme literu naší koaliční dohody. Půjde o plošnou nulovou toleranci hazardu. Mezi schválením a nabytím účinnosti novely ovšem bude jistá časová prodleva,“ vysvětlila bez dalšího upřesnění Krnáčová. Výjimku podle ní dostanou některá hotelová kasina především v centru Prahy. „Zde provozování hazardu nemá negativní dopady a nevznikají tu sociopatologické jevy,“ doplnila primátorka.

Má schválení nulové tolerance v září skutečně šanci? Existuje politická vůle, která překoná silný tlak hazardní lobby? A jak se Praha vyrovná s výpadkem příjmů z hazardu, který ročně činí téměř miliardu korun?

Původní novela byla nekvalitní

Podle Krnáčové šance určitě existuje. „Ze znění původní novely jsem nebyla úplně šťastná,“ nastínila. Prý bylo městskou radou schváleno na tlak Trojkoalice. Protiargumenty podle ní však nakonec převážily zastupitelé za ANO a ČSSD proto podpořili požadavek opozice na přerušení projednávání. Například zastupitel a exradní Lukáš Manhart (TOP 09) upozornil, že šlo o neprůhlednou změnu plnou procesních chyb.

Jeho kolega z klubu TOP 09 Jiří Nouza pak uvedl, že výběr rušených míst pro provozování hazardu byl selektivní a Praze by v případě schválení původní novely hrozily žaloby ze strany provozovatelů heren. Za špatně připravenou označil novelu i zastupitel Ivan Hrůza (KSČM). „Původní návrh jsme revidovali a ten nový bude lepší,“ ujistila primátorka. Dá se tedy očekávat , že z politického hlediska by v září nemusel vyvstat problém.

Tlak hazardní lobby ale do září může vykonat své. Zkušenosti s ním mají například v Praze 12, nebo 13, kde se o postup radnice v otázce regulace heren dokonce před dvěma lety zajímala policie. „Majitelé heren a kasin lobbovali za zachování svého byznysu různými prostředky. Ty nabídky samozřejmě čítaly velký korupční potenciál,“ sdělila starostka Prahy 12 Daniela Rázková (Změna pro Prahu 12).

„I když bylo minulý čtvrtek přerušeno projednávání zpřísňující novely vyhlášky, regulující hazard, v Praze 12 i přes různé tlaky stále platí nulová tolerance, jež byla přijata v roce 2011,“ dodala starostka městské části.

Tlak lobby i zákon o loteriích

Připomeňme, že právě v Praze 12 se objevily tendence nulovou toleranci zrušit. Za argumenty posloužila údajně nefunkční prohibice, ale i výpadek příjmů. Podle některých odpůrců nulové tolerance tu vznikaly ilegální herny. 

„Ty zvyšují kriminalitu, jejíž vymýcení je v podmínkách prohibice nemožné. V konkurenci s legálními kasiny však zaniknou samy. Navíc kvůli výpadku příjmů z hazardu by Praha 12 musela v budoucnu omezit grantovou podporu sportu, kultury a sociální oblasti,“ vysvětlovali odpůrci nulové tolerance.

Jejich finanční motivace by se nakonec mohla promítnout i do rozhodování na úrovni hlavního města. Připomeňme, že v roce 2013 byl jeho příjem z hazardu zhruba 900 milionů korun. Z toho 300 milionů si rozdělily městské části a 600 milionů mířilo na podporu kultury, sociálních projektů a sportu. Jak by hlavní město, respektive městské části možný výpadek z příjmů kompenzovaly, zatím nikdo jasně nesdělil.

Co se nefunkční prohibice týče, tou opakovaně argumentuje i Sdružení provozovatelů centrálních loterijních systémů (SPELOS). Jeho prezident Petr Vrzáň varoval, že úplný zákaz heren je tím „nejhorším možným řešením.“ 

Nelegální provozovatelé využili šanci

„Jeho přímým důsledkem je výskyt černých heren. Třeba v Brně to vidíme v padesáti případech, které jsme zmonitorovali. Stejné zkušenosti máme ze všech měst, kde radnice nastolily prohibiční vyhlášky nebo výrazně restriktivní a princip je ten, že tam, kde náš legální provozovatel skončí, jeho místo okamžitě obsadí nelegální provozovatel,“ uvedl Vrzáň.

Jistou překážkou v cestě k celoplošné nulové toleranci může prý hlavnímu městu být i připravovaná novela loterijního zákona. Ta podle Transparency International (TI) a spolku Občané proti hazardu vypouští původně zakotvené omezování počtu heren. „Je to ústupek hazardní lobby,“ poznamenal šéf TI David Ondráčka. S tímto tvrzením ale nesouhlasí ministerstvo financí.

„Hazard regulujeme dvěma způsoby. Restrikcí, která je v poměrně velké míře vtělena v zákonu o hazardních hrách, ale i daňovými sazbami, které jsou uvedeny v doprovodném zákonu,“ vysvětlil náměstek ministra financí Ondřej Závodský. V novém zákonu podle něj zůstávají oba jmenované prostředky jak regulovat herny a přinést peníze do státní kasy. Dodal, že díky zákonu úplně zmizí automaty v restauracích a barech či malé herny.