Zda byl příčinou špatný technický stav zařízení, zjišťuje policie, ale podle zjištění Deníku panuje v používání plošin často nepořádek a kontrola prakticky neexistuje. Čtyřiatřicetiletý dělník utrpěl podle záchranné služby poranění třísel a tržnou ránu na hlavě, jeho mladší kolega má pohmožděná obě kolena. Podle strážníků ze sousední budovy městské policie měli muži obrovské štěstí.

Zraněné ošetřovala policistka

„Ta rána byla tak silná, že rozezvučela sousední barák. Ihned jsem vyběhla na ulici a na trávníku před domem jsem viděla ležet dva muže. Jednomu z nich tekla krev u rozkroku, tak jsem se podívala, jestli nemá přeříznutou hlavní tepnu. To naštěstí neměl, tak jsem mu ránu přikryla bandáží. Druhý měl ošklivě poraněná kolena,“ popsala Deníku událost policistka Milena Radilová, která ihned po pádu přispěchala oběma dělníkům na pomoc. Další strážníci pak zraněným mužům přivolali záchranku, která je rozvezla do nemocnic na Bulovce a na Vinohradech.

Podle zjištění Deníku v České republice neexistuje žádná instituce, která by evidovala úrazy na pracovních plošinách nebo vydávala povolení k jejich používání. V zemi nikdo plošiny nevyrábí, všechny jsou ze zahraničí a v Česku je pouze pronajímají soukromé společnosti, které mají přesné instrukce na jejich používání a školení.

Bez certifikátů i povolení

Žádný zákon nenakazuje držení nějakých certifikátů či povolení. „Naší povinností je zákazníky podrobně proškolit k používání plošin. Potom s nimi uzavřeme pronájemní smlouvu, kde je školení přesně popsáno včetně rizik při nedodržování pracovních předpisů,“ sdělil Deníku Michal Banar ze společnosti Pracovní plošiny Praha.