VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Plicní ambulance dnes otevřou dveře veřejnosti

/INFOGRAFIKA/ Chronická obstrukční plicní nemoc je v současnosti čtvrtou nejčastější příčinou úmrtí. Jelikož lékaři kladou největší důraz na prevenci, otevře se dnes v ČR osm desítek ordinací, kde si lidé budou moci otestovat funkci svých plic.

22.11.2017
SDÍLEJ:

Snemocí v podobě zadýchávání, chronického kašle, únavy a vykašlávání hlenu se dnes potýká kolem 800 tisíc Čechů. „Léčíme ale pouze přibližně třetinu z nich. Zbytek totiž o své nemoci neví,“ tvrdí předseda České pneumologické a ftizeologické společnosti Vítězslav Kolek. Podle něj zkrátka lidé k lékaři nejdou i přesto, že jim není dobře. „Trápí se a zhoršují si CHOPN špatnými životnými návyky, pobytem v prašném prostředí nebo kouřením,“ řekl.

Podle odborníků se tato choroba dostane v nejbližších letech dokonce až na třetí místo pomyslného žebříčku úmrtnosti.

Kvůli nemoci nemohu do kina nebo divadla

Dušan Luczy, který trpí chronickou obstrukční plicní nemocí, se snaží být ve svých šestasedmdesáti letech velmi aktivním pražským seniorem. Jen občas, jak sám říká, popadá dech. Může za to právě jeho onemocnění plic.

Vše začalo před třinácti lety, když se u něj objevil úporný kašel. Nejdřív si myslel, že má chřipku. Pak ho ale plicní lékařka poslala do nemocnice s plicní embolií. „Byla to pro mě nová situace, protože jsem byl vždy zdravý a najednou stále řeším, jestli mám dostatek vzduchu,“ popisuje pacient, který také kvůli nemoci v té době přestal po téměř třiceti letech kouřit.

Když má vyjít dvouset-metrový kopeček k tram-vaji, jde minimálně nadvakrát, aby chytil dech. „Kvůli záchvatům kašle prakticky nemohu do kina nebo divadla. Lidé se po mě otáčejí, že ruším,“ říká Dušan Luczy, kterého nyní čeká kontrolní vyšetření a další volba léčebného postupu.

Léčba choroby je přitom podle lékařů v České republice na vysoké úrovni. „Co se způsobů a možností týče, jsme na tom nejlépe ve střední Evropě. Jako jedna z mála evropských zemí máme k dispozici plně hrazenou léčbu, která zpomaluje destrukci plicní tkáně a prodlužuje život o více než pět let,“ vysvětlil zástupce přednosty pro vědu a výzkum Plicní kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové Vladimír Koblížek.

Od roku 2013 má navíc Česká republika moderní léčebné doporučení pro ambulance a také unikátní databázi těžkých pacientů systematicky sledovaných v krajských a univerzitních nemocnicích. Pro nejzávažnější případy je možná plicní transplantace, bronchoskopické výkony, léčba pomocí domácích ventilátorů a kyslíku.

Infografika

Prevence na prvním místě

Největší důraz kladou plicní lékaři na prevenci. „Boj proti cigaretové závislosti je nejúčinnějším nástrojem proti nemoci. Dokáže zcela zastavit destrukci plic, zejména pokud k němu dojde v časné fázi choroby,“ konstatuje Koblížek s tím, že neméně důležité je také vyhledávání nemocných ve skupině osob s velkým rizikem vzniku onemocnění.

V rámci Světového dne boje proti chronické obstrukční plicní nemoci tak zorganizoval Český občanský spolek proti plicním nemocem společně se Sekcí ambulantních pneumologů Den otevřených dveří v ambulancích plicních lékařů. „Loni jsme při podobné akci zkontrolovali 851 lidí a patologické nálezy zjistili u 120 z nich,“ dodal předseda občanského spolku Stanislav Kos.

Autor: Andrea Grubnerová

22.11.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vodní kanál pod Křížovnickým náměstím je dlouhý 60 metrů
3

Skrytý průplav u Karlova mostu měří 60 metrů. Při plavbě uvidíte i Bradáče

Národní zemědělské muzeum.
28

Vše, jen ne nudné exponáty. V muzeu naučí vařit, v zoo zbaví fobií

Praha 2 nabídla lidem z hotelu náhradní ubytování. Policie šetří příčinu požáru

Lidem z hotelu Eurostars David, který včera zachvátil požár při kterém zemřeli čtyři lidé, se rozhodla pomoci Praha 2. Už včera byla na místě starostka Jana Černochová společně s kolegy z krizového štábu. Lidem z hotelu městská část zajistila náhradní ubytování. Dnes budou na místě vyšetřovací týmy hasičů a policistů, kteří budou zkoumat příčinu požáru. 

Ptáky v zimě nekrmte pečivem. Může je dokonce i zabít

V Praze i v dalších částech České republiky se výrazně ochladilo. Lesy hl. m. Prahy proto jako každou zimu na nejen žižkovský park Vítkov umístily asi 20 veřejných ptačích krmítek. Dosypávat do nich můžete i vy, ale především zrní. V žádném případě opeřencům nedávejte pečivo. Mohlo by je otrávit.

Vestibul stanice metra Budějovická je uzavřen. Asi na tři měsíce

Jižní vestibul stanice metra Budějovická a prostupy mezi severním atriem a jižní pasáží jsou od pátku uzavřené až do odvolání. Důvodem je havarijní stav zastřešení atria mezi objekty České spořitelny a obchodního domu DBK.

Pražanům se otevře 70 hotelů. Jako poděkování za vstřícnost k turistům

/INFOGRAFIKA/ Prohlédnout si třeba prezidentské apartmá nebo porovnat, jakou úroveň mají pražské hotely ve srovnání s těmi ve světě, budou moci 26. ledna obyvatelé metropole. Na 70 hotelů jim v tento den nabídne nocleh i prohlídku prostor za symbolickou cenu. Druhý ročník akce Noc hotelů tak chce poděkovat Pražanům za podporu turismu a toleranci k jeho negativním vlivům. Zájemci si můžou pokoj zamluvit prostřednictvím webových stránek Nochotelu.cz

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>