Na 186,3 milionu korun by měla vyjít rekonstrukce zastávky metra Jinonice. Přestože začnou opravy až v lednu, už nyní si mnozí Pražané mohli všimnout, že ve stanici některé skleněné obklady chybí.

„Demontáž obkladů je součástí přípravných prací, které začali 1. listopadu," řekla Pražskému deníku mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková. Celková rekonstrukce stanice by měla trvat sedm měsíců. Není však jisté, zda se skleněné obklady zpět na linku B vrátí.

Drahé dílo nahradí levný materiál

„O tom, zda budou schopny zpětného osazení, se rozhodne po jejich kompletním sundání. Pokud ne, náhradní variantou je podle projektu nový obklad z ocelového plechu," prozradila Řehková.

Jde přitom o cenné sklářské artefakty. V minulém století je navrhl významný český sklář František Vízner. „V českém sklářském světě patří mezi pětku nejdůležitějších výtvarníků," říká o Víznerovi sochař Pavel Karous.

V Jinonicích půjde o obložení celé stanice

„Byl významným výtvarníkem ještě za svého života a cena jeho děl ještě stoupla po jeho smrti. Kdyby si chtěl nyní někdo koupit jen jeho broušenou vázu, tak zaplatí statisíce korun," hodnotí Karous. V Jinonicích pak jde o obložení celé stanice.

Podobné obklady od Víznera, jen v jiném barevném provedení, mohou cestující znát i ze stanice Karlovo náměstí.

Na rekonstrukci doplatila i Národní třída

Možný zánik současného jinonického vzhledu a výměnu uměleckého skla za plech kritizuje i architekt Petr Kučera. „Nejde o rekonstrukci, ale o likvidaci," zlobí se Kučera. Podle něj stojí plechové obklady je zlomek částky, než jakou má hodnotu výzdoba stanice linky B.

Nejde o první zastávku metra B, která doplatila na rekonstrukci interiéru. Už dříve prošla proměnou k horšímu Národní třída. Místo speciálního vrstveného skla bronzové barvy zdobí zdejší stěny plech s jiným odstínem žluté, než byl původní.

V metru do roku 1989 vzniklo 110 uměleckých děl

To, že stanice metra obohacují umělecká díla, není nic neobvyklého. Do začátku 90. let minulého století byla povinnost, aby z investic veřejné správy šlo vždy několik procent do výtvarného díla, který stavbu doplňoval.

„V rámci metra vzniklo do roku 1989 celkem 110 uměleckých realizací. V současnosti je jich už skoro třetina zničená, odstraněná či zakrytá," uzavírá Karous.

Čtěte také: Kritizované výstupy z metra D půjde odstranit