„Zašla jsem si tedy 5. října do Motola na testy. A diagnostikovali mi covid-19,“ řekla Pražskému deníku doktorandka České zemědělské univerzity.
Všechno zlé bylo pro něco dobré. Veronika už mnoho let daruje plazmu. A díky tomu, že prodělala covid-19, je nyní vhodnou dárkyní tzv. rekonvalescentní plazmy.
„Dárkyní jsem už léta. Takže když mohu nyní pomoci lidem s těžším průběhem, není nad čím přemýšlet,“ prohlásila.
Obsahuje protilátky
A proč je rekonvalescentní plazma tak důležitá? To Pražskému deníku prozradil Jan Fischer z Kapky naděje.
„Léčení vážných případů onemocnění covid-19 je velice komplikované a spolehlivé léky nyní neexistují. Podání transfuze s plazmou obsahující protilátky pomáhá tělu se s onemocněním vyrovnat,“ řekl.
Seznam míst, kde lze plazmu darovat
Praha 2: Všeobecná fakultní nemocnice v Praze – Ústav hematologie a krevní transfuze
Praha 4: Thomayerova nemocnice
Praha 6: Ústřední vojenská nemocnice Praha
Praha 10: Fakultní nemocnice Královské Vinohrady
Pražané, kteří prodělali covid a chtějí plazmu darovat, musí splňovat několik kritérií. Měli by být mezi 18 až 60 lety a v dobrém zdravotním stavu. Vyšší pravděpodobnost přítomnosti protilátek je pak u osob, u kterých covid-19 doprovázely příznaky – např. horečka, bolest svalů nebo ztráta chuti a čichu.
Krevní plazmu mohou darovat lidé zpravidla po dvou týdnech od skončení izolace. A to za předpokladu, že u nich nepřetrvávají příznaky.
„Přesné podmínky odběrů naleznou zájemci na stránkách transfuzních stanic. Například Thomayerova nemocnice bere dárce po dvou týdnech od uzdravení, u nás je to po čtyřech týdnech,“ řekla lékařka Jana Žlabová z Ústavu hematologie a krevní transfuze.
Dárci před samotným odběrem plazmy projdou kompletním vyšetřením včetně detailní konzultace zdravotního stavu s lékařem. A nechybí ani kontrolní odběr krve, kde se zjišťuje přítomnost protilátek.
Transfuzní stanice dostávají často dotazy, jestli mohou plazmu darovat i lidé, kteří onemocněli již na jaře. „Vhodnými dárci jsou zpravidla ti, kteří prošli onemocněním v posledních třech měsících, protože se množství protilátek v čase snižuje,“ upozorňuje Jan Fischer.
Z odběrů jsou také vyloučeny ženy, které již mají děti. „Ženy mohou jít darovat plazmu, pouze pokud dosud nebyly gravidní. Těhotné ženy si totiž mohou během těhotenství vytvořit anti-HLA protilátky, které ojediněle způsobují velmi závažnou potransfuzní plicní reakci. Proto je tato krevní plazma k léčbě nemoci covid-19 nevhodná,“ vysvětluje Fischer.
Poptávka po dárcích
Kolik Pražanů již plazmu darovalo? „Přesné statistiky zatím k dispozici nejsou. Nicméně víme, že s ohledem na vývoj situace bude poptávka ještě výrazně růst, dárců je proto potřeba co nejvíce,“ apeluje ředitel Kapky naděje.
A potvrzují to i oslovené transfuzní stanice. „Máme radost, že zájemci píší a telefonují. Ale zdaleka ne všichni jsou vhodnými dárci. Pokud např. užívají pravidelně léky, už to může být kontraindikace. Nemohou darovat také cukrovkáři nebo lidé s autoimunitním onemocněním štítné žlázy,“ vysvětluje Žlabová a dodává, že se zájemci nejprve vedou telefonický rozhovor tak, aby se vyloučily možné kontraindikace.