Areál začalo město stavět již v roce 1987. Kvůli nedostatku peněz či restituci pozemků byly ale práce několikrát zastaveny.
"Můžeme slíbit, že otevřeme do Vánoc," řekl novinářům Pavel Borovička, ředitel městské firmy Trade Centre Praha, která bude areál provozovat.

Výstavba Šutky je jednou z největších investic Prahy v posledních letech, která výrazně zatížila městský rozpočet. Praha platí vše z vlastní kasy. Dosud nemá celou stavbu zaplacenou, kvůli nedostatku peněz se s dodavateli dohodla na rozložení splátek. Kromě miliardových dopravních staveb je podobnou investicí například pavilon pro slony a hrochy.

Kromě padesátimetrového plaveckého bazénu, který by mohl být využíván pro plavecké soutěže a který je v Praze zatím jen v Podolí, budou mít návštěvníci k dispozici akvapark se skluzavkami a tobogány a dále saunu. V areálu je rovněž dětský bazén s vlastním vstupem a šatnami.

"Další prostory se otevřou v další etapě v příštím roce," řekl Borovička. V areálu bude občerstvení, posilovna, wellness a bowling, venku brouzdaliště. Součástí projektu je i kompletní dostavba vodovodního přivaděče, parkoviště, komunikací a přilehlé křižovatky v Čimické ulici. Voda v bazénech se bude čistit především pomocí UV lamp, částečně také chlorací.
Kapacita areálu, který je bezbariérový, je podle Borovičky 900 lidí, v šatnách budou moci využít zhruba 1000 skříněk. Parkoviště má kapacitu 270 míst.

Správce areálu? Nejistý.

Za základní vstupné do celého areálu zaplatí návštěvníci 125 korun na hodinu. "Budeme poskytovat slevy pro seniory, studenty a děti. Máme připraveno rodinné vstupné a zajímavé balíčky pro školy," řekla Udženija. Provoz areálu bude podle odhadů města ztrátový, Praha jej bude muset ročně dotovat více než deseti miliony.

Rada už před časem rozhodla, že areál bude chtít jako celek pronajímat jednomu správci. Kdo to bude, zatím není jasné. Město si chce nejdřív prostřednictvím své společnosti Trade Centre Praha vyzkoušet provozování samo, po roce nebo dvou bude podle všeho hledat soukromého správce. Oficiálním důvodem je to, že zatím nedokáže odhadnout náklady nutné na provoz, a není tak možné stanovit výši nájemného.

Praha areál staví už od 80. let. Původní projekt počítal s vybudováním plaveckého bazénu. Projekt se ale několikrát měnil a s tím se měnila i jeho výsledná cena. Současná stavba je jakýmsi hybridem mezi čistě sportovním a rekreačně-zábavním areálem.