„Jsem velmi rád, že se podařilo nalézt náhradní řešení," uvedl Herman. Podle něj technici a dělníci od pátečního odpoledne zjišťovali rozsah poškození teplovodního potrubí. V sobotu se ukázalo, že se prasklina nezvětšuje a je možné ji zajistit ocelovou záplatou. „Od nedělního rána pak na teplovodním potrubí usilovně pracoval tým specialistů, kterému se okolo poledne podařilo opravu úspěšně dokončit. Díky tomu nebude pondělní evakuace stovky pacientů nutná a provoz IKEM nemusí být dále omezen," doplnil ředitel. Kompletní oprava potrubí se uskuteční až v letních měsících.

Rozsah kompletní opravy bude záležet na požadavcích IKEM

Opravu potrubí zajišťovala firma Termonta Praha, která je dceřinou firmou Pražské teplárenské, která dodává do nemocnice teplo. Podle šéfa prodeje tepla z Pražské teplárenské Pavla Maďara se na místě ještě dělají dokončovací práce. Rozsah kompletní opravy bude podle něj záležet na požadavcích IKEM, protože potrubí je v jeho vlastnictví. Variantou podle Maďara je, že by se vyřízlo poškozené potrubí v délce jednoho až dvou metrů a nahradilo novým.

S návratem se počítalo ve čtvrtek

Poslední přesuny pacientů, které se v souvislosti s prasklým parovodem odehrály, se tak konaly na počátku víkendu. Po odhalení závady na přívodním potrubí, která zaváněla opravdu velkým malérem, byli převáženi do jiných nemocnic nebo propouštěni do domácího ošetřování pacienti, jejichž zdravotní stav to dovoloval.

Evakuace stovky dalších lidí včetně personálu do nemocnic v Motole, Na Bulovce a Na Homolce se chystala na pondělí. S návratem se počítalo ve čtvrtek. Zhruba třicítka nemocných, která leží na oddělení ARO či jednotce intenzivní péče, měla v IKEM zůstat s tím, že topení bude zajištěno pomocí elektřiny. Současně byla připravena opatření pro případ, že by se dodávky tepla nepodařilo udržet přes víkend – a na přesuny by muselo dojít s předstihem.

Od pondělí budou v provozu i ambulance

Podle Hermana byly plně obnoveny transplantační programy, na které se nemocnice specializuje, a od pondělí budou v provozu i ambulance. 

Nemocnice se vracejí k běžnému provozu

Od nedělního odpoledne informuje také motolská nemocnice své pacienty, že odvolává, co odvolala. S ohledem na plánované přijeti třetiny lidí z IKEMu přeorganizovala chod některých oddělení a přesouvala plánované operace – načež na sklonku víkendu pacienty kontaktovala znovu. S tím, že změny se nekonají a platí původní termíny. Mimořádná opatření odvolaly i další nemocnice připravující se na přijetí pacientů u IKEMu.

Nemocnice, která se specializuje na transplantace, evakuaci naplánovala v pátek poté, co v potrubí, které do nemocnice přivádí teplo, objevila trhlinu. 

Čtěte také: Kvůli poruše topení budou evakuováni pacienti z nemocnice IKEM