Planetárium ve čtvrtek odhalilo unikátní tisk výročního snímku o rozměrech 3× 2,5 metru, který mu věnovala Evropská kosmická agentura. Připravilo také program Oko do vesmíru, který pojednává o Hubbleovu dalekohledu a jeho historii. V nabídce ho bude mít ještě měsíc.

ávštěvníci planetária mohou obraz najít ve foyer přesně před maketou teleskopu. „Je to hvězdokupa, skupina velmi mladých hvězd, kde se znovu rozzařují další a další nové hvězdy. Tvrdíme, že je to ohňostroj, který vesmír připravil pro Hubbleův kosmický dalekohled," popsal snímek zástupce ředitele planetária Jan Šifner. Připomněl, že za 25 let změnil dalekohled významně pohled na vesmír a astronomům pomohl lépe zkoumat jeho tajemství.

Na oběžnou dráhu byl vynesen 24. dubna 1990. Přístroj, který vyrobili vědci z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) a Evropské vesmírné agentury (ESA) a je pojmenován po americkém astronomovi Edwinu Hubbleovi, pracuje ve vesmíru dodnes.

Zemi oběhne za 96 minut

Dvanáctitunový teleskop obíhá ve výšce asi 600 kilometrů nad povrchem Země, což je o 170 kilometrů výše než orbit Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Zemi oběhne za 96 minut rychlostí zhruba 8 km/s.

Jedním z hlavních vědeckých důvodů pro stavbu teleskopu bylo měření velikosti a stáří vesmíru a testování teorií o jeho původu. Snímky z teleskopu daly mimo jiné důkazy o existenci takzvané temné hmoty a energie či supermasivních černých děr.

Astronomové mohou pozorovat černé díry přímo. Pomohly také zpřesnit stáří vesmíru na 13,5 miliardy let a objevily nejstarší galaxie zrozené necelou miliardu let po vzniku vesmíru. Dále zachytily bombardování Jupitera kometami a potvrdily, že zformování planetárního systému Slunce není v naší galaxii žádnou výjimkou.

Čtěte také: 55. výročí planetária: historii mapuje výstava v přízemí budovy Nové radnice