Záměr, jehož podobu tento týden poodhalil magistrát, zahrnuje budovy o šesti podlažích. Týká se to jak objektů ve vládní čtvrti, tak i bytových domů, které tady jako součást širšího urbanismu spolu s výstavbou nové nemocnice prosazuje vedení metropole. „Návrh Metropolitního plánu pro tuto lokalitu vymezuje nerušící výrobu o dvou nadzemních podlažích,“ přiznal Petr Hlaváček (TOP 09), radní pro územní plán a územní rozvoj.

Ani developeři počet podlaží neprolomili 

Na plán, který je zásadním vodítkem pro budoucí rozvoj města, už v minulých letech narazili soukromí investoři na sousedních parcelách. Na rozdíl od jiných lokalit, kde developeři budují své projekty, tady se jim navýšení koeficientů pro nové domy prosadit nepodařilo.

Vyšší budovy by totiž znamenaly nebezpečí, a to vzhledem k provozu sousedního, převážně sportovního letiště Praha Letňany, ale také kvůli letům vojenského letiště v nedalekých Kbelích.

Například společnost Hochtief Development chystala před deseti lety velký kancelářský komplex Office Islands jen pár set metrů od zamýšlené vládní čtvrti. Developer se musel smířit s nízkopodlažními objekty, a tedy s nižší výtěžností pozemku. Projekt získal stavební povolení, přesto však zůstával několik let na papíře, protože Hochtief Development marně sháněla firmy, které by se v budoucnu chtěly do Letňan stěhovat. Pozemek nakonec developer prodal obchodnímu řetězci Lidl.

Letiště možná skončí

Podle vedení Prahy není zatím nic ohledně výstavby vládní čtvrti definitivní. „Proces je teprve na začátku a je před námi ještě dlouhá cesta,“ konstatoval Hlaváček. Ve hře je totiž ukončení provozu letňanského letiště. Tam se mění vlastnické vztahy a podle Hlaváčka není jisté, zda nový majitel letový provoz vůbec zachová.