Návrh na opatření v době vyhlášení stavu regulace je v současnosti hotov a Praha nyní připravuje manuál, jak by se navržená opatření, v případě vyhlášení, zaváděla. Podle radního Libora Hadravy se může vyskytnout problém s kontrolami. V případě vyhlášení totiž bude třeba obsadit vjezdy do města dopravními označeními a zajistit kontroly.

Problém se stanovením objízdných tras

„Stanovišť by bylo asi 80, to je 160 příslušníků republikové a městské policie," uvedl radní. Bylo by tedy potřeba zajistit dostatečný počet policistů a strážníků. David Čuřík z právního oddělení odboru ochrany životního prostředí nicméně oponoval, že kontroly nemusí být u každého vjezdu do města, měly by se zaměřit jen na hlavní vjezdy. „Není záměrem nikoho, aby policie nemohla plnit svoje úkony, protože bude muset obsadit všechny vjezdy do Prahy," uvedl Čuřík.

Další komplikací může být samotné stanovení objízdných tras pro nákladní dopravu kolem metropole. Radní Jana Plamínková uvedla, že opatření nemá smysl zavádět, pokud do něj nebude spadat Jižní spojka, nahrazující nedokončenou jihovýchodní část tzv. vnějšího okruhu.

Návrh budou schvalovat radní 

Může to znamenat velké komplikace. Říčany totiž nedávno schválily zákaz vjezdu aut na 12 tun na své území. „Auta nad 12 tun by musela využívat objízdnou trasu, která začíná už u Jihlavy a vede přes Havlíčkův Brod, Kutnou Horu na Poděbrady a Nymburk," uvedla Plamínková.

Návrh budou 23. ledna schvalovat pražští radní. Nebude ovšem obsahovat tzv. organizační řád, tj. přesný popis kroků v případě vyhlášení. Ten bude teprve zpracovávat Technická správa komunikací (TSK) a magistrát na to ještě musí uvolnit finance. Celý proces se tím může ještě zpomalit.