Podnikatelé zpravidla narazili u Technické správy komunikací (TSK). „S radnicí jsem vše vyřídil přes e-mail během dvou hodin. Když jsem ale přišel na TSK, tak mi neochotná paní na vrátnici sdělila, že je zavřeno,“ popsal Pražskému deníku svou zkušenost Dušan Makovský, provozovatel vinohradské hospody Dno pytle.

„Úřední hodiny byly na webu napsány nepřehledně,“ vysvětluje Makovský. „Sdělili mi, že žádost nemohu nechat v podatelně ani poslat datovkou,“ vypráví dál s tím, že tam proto zavolal a dozvěděl se, že žádost vyřídí nejdříve za měsíc.

Hospodský se naštěstí nevzdal a napsal e-mail přímo radnímu pro dopravu Adamu Scheinherrovi (Praha sobě) a primátorovi Zdeňku Hřibovi (Piráti), aby povolování předzahrádek urychlili. Magistrátní organizace k tomuto kroku 6. května skutečně přistoupila a žádosti začala vyřizovat obratem.

Pivnice Dno pytle tak může předzahrádku pro dvacet hostů otevřít. „Je to pro pohodlí štamgastů, aby si měli kam sednout a nemuseli postávat s kelímky u zastávky tramvaje,“ dodal Makovský.

Podle něj však není stále jasné, zda mohou čepovat pivo do skla. „Za poslední dva měsíce za námi zůstala hromada plastů. V případě nařízení čepovat do kelímků zaplaví plasty všechny zahrádky, než je stačíme uklidit,“ obává se hospodský. Z hygienických důvodů bude personál každou půlhodinu utírat stoly a dezinfikovat toalety. 

Slunečníky v historické dlažbě

Podle Scheinherra zaplavila TSK lavina žádostí. „Proto jsme se domluvili, že žádosti podané do 6. května 17 hodin vyřídí TSK tak, aby mohli podnikatelé předzahrádku otevřít hned od pondělí. Výjimečně nebude potřeba čekat na schválení všemi institucemi. Povolení doplníme až dodatečně,“ uvedl radní.

Provozovatelé restaurací a pivnic ovšem musejí dodržovat daná pravidla. „Pořád platí povinnost zachovávat dostatek místa pro pěší, nezabírat místo před sousedními provozovnami a dodržovat pravidla pro podobu předzahrádek, aby se z ulic nestal cirkus,“ dodal radní.

Na Malostranském nábřeží totiž jeden provozovatel restaurace bez souhlasu zabral celý chodník a slunečníky navrtal do historické dlažby z mramoru. A to ještě přímo v památkové rezervaci.

„Hned jsme to začali řešit a odpoledne byla ulice zase v původním stavu. Provozovatel se omluvil a pomohl i s okamžitým předlážděním,“ dodal Scheinherr. Hříšníka čeká správní řízení.

Nedostatečná podpora?

Podle opoziční ODS město povolování nezvládalo. „Primátor nasliboval živnostníkům a podnikatelům zjednodušení a skutek utekl. Úřední šiml i nadále obtěžuje všechny,“ uvedla předsedkyně zastupitelů za ODS Alexandra Udženija.

Podle ní je podpora restaurací nedostatečná a zmatečná. „Ekonomické důsledky poneseme všichni, jak přímé ve výpadku v rozpočtu, tak v nezaměstnanosti. Pokud chceme, aby Praha opět ožila, tak čím víc předzahrádek, tím lépe,“ řekla.