První kroky prezidenta Pavla mířily ke stánku Alma mater všech pivovarníků, zkušebního pivovaru na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze. „Opravdu nás potěšilo, že náš festival navštívil i pan prezident. Je to pro nás velké uznání naší práce. Jsme velmi rádi, že jsme mu mohli ukázat „spodně kvašenou barvu“, která je i na jeho portrétu na známce, na vlastní oči. Bylo to opravdu milé setkání,“ řekl jeho protějšek, prezident prezident Českomoravského svazu minipivovarů Michal Voldřich,

Na tomto již tradičním festivalu bylo k degustaci pro návštěvníky připraveno přes 100 druhů piv 33 různých stylů z celé republiky. Celkově se zdarma vyčepovalo přes pět tisíc litrů piva, což představovalo na 66 000 degustačních porcí po 0,75 dl. Na návštěvníka tak připadlo 39 degustačních dávek.

Hospodám a podnikům na malých obcích dlouhodobě klesají tržby. Vesnické hospůdky tak postupně mizí. Ilustrační snímek
Víte, že pivo hlídá Velký bratr? Kontroluje spotřebu i kvalitu v hospodách

„Pro milovníky piva je akce jedinečnou příležitostí, aby na jednom místě ochutnali desítky kvalitních vzorků z produkce minipivovarů a nahlédli tak do stále pestřejšího světa malých výrobců piva. Na festivalu jsou navíc vždy přítomni sládci a majitelé z každého pivovaru, kteří tak mohou návštěvníkům podat co nejobsáhlejší a nejpřesnější informace o svých pivech,“ řekl ředitel festivalu Jan Šuráň.

Každý z pivovarů vybral svá dvě nejlepší piva: „Paráda, skvělá atmosféra, jsem nadšený, že i přes všechny rány, které v posledních letech minipivovary postihly, žije tento obor dál, což jsme právě společně oslavili na Festivalu minipivovarů na Pražském hradě. Pivovarství je totiž národní poklad a bez něho by byl náš společenský život ve vážném ohrožení. Pro naše milé pivaře jsme připravili skvělý zážitek a zlepšili všem náladu, což naše společnost momentálně rozhodně potřebuje,“ řekl Voldřich.

Toho doplnil i zástupce maďarské minipivovarnické scény. „Jsem velmi mile překvapený, kolik tu potkávám skvělých a vstřícných lidí. Velmi mě překvapilo i to, kolik je tu lidí z různých koutů Evropy. Očekával jsem, že tu budou všichni z České republiky, ale je tu velké mezinárodní zastoupení. Festival je skvěle zorganizován, když už nastal nějaký problém, byl okamžitě vyřešen. Akce se koná v krásné lokalitě s překrásným výhledem. Celkově mám velmi příjemný pocit,“ uvedl Lorant Sandor z maďarského pivovaru Bílý Králík.