V úterý odpoledne reportéři Radiožurnálu zastihli Kalouska, jak strávil 40 minut za zavřenými dveřmi podniku Hlučná samota. Podle vládních nařízení v rámci omezení šíření koronaviru mohou mít restaurace otevřeno v době od 6 do 20 hodin pouze výdejní okénko a ve vnitřních prostorách nesmí být veřejnost.

„Nebyl jsem na žádném mejdanu po zavírací hodině. Majitel restaurace je můj dlouholetý přítel, vypil jsem s ním uvnitř restaurace jedno pivo a zase jsem odešel. Byl jsem sám, nikoho jsem neohrozil,“ napsal nejprve zkušený poslanec a bývalý lídr TOP 09 na svůj twitterový profil.

Předtím se v rozhovoru pro iRozhlas.cz vymlouval. „Potřeboval jsem si dojít na toaletu. A než jsem se stačil vyčurat, tak jsem stačil vypít jedno pivo. Pak jsem si odnesl to jídlo,“ řekl například.

V Poslanecké sněmovně se pak veřejně omluvil za to, že původně situaci zlehčoval a žertoval. Uznal, že se nejedná o „prkotinu“ a byť z pohledu rizika nákazy koronavirem, který způsobuje nemoc covid-19, se neprovinil, tak symbolicky vzkázal občanům, že pravidla neplatí pro každýho stejně. „To mě mrzí zejména a opravdu jsem to neměl v úmyslu,“ dodal Kalousek s tím, že je připraven nést následky.

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) twitterovým příspěvkem naznačil, že se porušením hygienických opatření bude zabývat magistrát coby správní orgán. Hrozí mu pokuta ve výši deseti tisíc korun. Provozovatel Daniel Jelínek však může být potrestán až třímilionovou sankcí.

Restaurace poslala buchty do nemocnice

„Nesrovnávejte mě s Prymulou,“ žádal žurnalisty Kalousek. A nebylo by úplně spravedlivé hledat paralely s restaurací Rio's Vyšehrad, která hostila večerní schůzku exministra zdravotnictví s Jaroslavem Faltýnkem, šéfem poslanců vládního hnutí ANO. Raimund Špunda totiž má kontakty na nejvyšší patra byznysu a politiky. Jelínek se zase netají přátelským vztahem ke Kalouskovi, v Hlučné samotě hostil v létě také dalšího „topkaře“ a neúspěšného prezidentského kandidáta Karla Schwarzenberga.

Úterní selhání, kdy nechal uvnitř lokálu sedět Kalouska, by mohl trochu napravit fakt, že lidé z Hlučné samoty například na konci října poslali buchty personálu Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Jelínek a spol. rovněž sami zveřejnili vtipy reagující na kauzu Kalousek. Na facebookovém profilu uveřejnili s popiskem, že „za to může Kalousek“ fotku pálenky s politikovým portrétem. Parafráze výroku, že za všechno může Kalousek, se stala populární i na jiných sociálních sítích.

Hlučná samota zveřejnila později i karikaturu zobrazující úterní událost, kde „sousedovic malý Mirek“ (v narážce na dílo Divadla Járy Cimrmana – pozn. aut.) chce využít toaletu v hospodě, protože potřebuje čurat. „Toho pusťte!“ říká obsluha. Příspěvek je opatřen takzvaným hashtagem prostanol. Autor měl zřejmě na mysli přípravky na problémy s prostatou s podobným názvem. Někteří muži ostatně glosovali, že na Kalouskovi v jeho věku (59 let) oceňují především skvěle fungující močový měchýř. Vznikla dokonce i facebooková událost recesistů s názvem Čurání v Hlučné samotě.

Ale snad nejrozšířenějším vtipným komentářem reagujícím na Kalouskův přečin je věta: „Káže vodu, pije pivo.“ Použil ji rovněž rozhořčený ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).