„Hrubým odhadem je v centru něco mezi 20 až 30 pítky, jde ale pouze o orientační počet. Je těžké je všechny spočítat, o některé se totiž stará magistrát, o jiné městské části, soukromníci či Technická správa komunikací,“ říká Viliam Szöcs z firmy zabývající se údržbou vodních prvků v centru metropole.

Třicet pítek je podle mnohých Pražanů zoufale malý počet. „Podle mého názoru je pítek v Praze málo. Hlavně na turisticky rušných místech by lidé jistě uvítali další, vždyť v zahraničních hlavních městech jsou pítka skoro na každém rohu,“ řekla Deníku studentka Sandra Plachá.

Pítka stojí statisíce

Zřizování nových pítek je ale poměrně drahou záležitostí, a to nejenom kvůli nutným investicím, ale především vzhledem k velké spotřebě vody. „Naše fontány a pítka jsou v provozu od května do října a jejich údržba a provoz nás ročně přijdou na statisíce korun,“ poznamenal v této souvislosti mluvčí TSK Tomáš Mrázek.

I přesto některé městské části slibují, že nová pítka postaví „Zavádíme je hlavně u nových dětských hřišť, kde jich je v současnosti pět a další přibudou,“ uvedla Markéta Horová z úřadu Prahy 1.

I v Praze 2 se prý počet pítek zvýší. „Zatím máme dvě pítka na náměstí Míru, další se plánují při rekonstrukcích například na Folimance či v Havlíčkových sadech. Není ale jasné, kde přesně budou. Jak se totiž ukázalo na náměstí Míru, na pítka často útočí sprejeři,“ pozastavila se nad vandalstvím Ludmila Pavlíková z radnice Prahy 2.

close zoom_in

Máme jen kašny a fontány

Jiné městské části, zejména na okrajích hlavního města, však pítka neplánují. „Máme pár fontán a kašen, pítka nám ale scházejí. Ani žádné neplánujeme, na okrajích metropole nejsou tak potřebné jako v centru,“ řekl mluvčí Prahy 10 Jan Charvát.

V pražských lesoparcích a lesích se lze osvěžit ve studánkách, ovšem na vlastní nebezpečí. Některé jsou sice stále pitné, hygienici ale lidem radí, aby to raději nezkoušeli. Podle nich totiž hrozí po požití vody ze studánek střevní problémy. Studánky jsou například v Chuchli, Nuslích či v Chabrech, hned několik se jich skrývá na Petříně.

Každá kašna má svého bezdomovce

Můžete je vidět každoročně od května do září u drtivé většiny pražských kašen a fontán. Bezdomovci si tyto vodní prvky oblíbili hned z několika důvodů. Tím hlavním je zvyk turistů házet do fontán drobné mince. Zatímco například slavná fontána di Trevi v Římě je mincí stále plná, pražské kvůli činorodým bezdomovcům zejí prázdnotou.

„Mohu potvrdit, že bezdomovci ty mince vybírají. Jde ale o zanedbatelné částky a myslím, že si za svůj úlovek moc nekoupí,“ říká Viliam Szöcs z firmy starající se o většinu kašen v centru Prahy. Mnohým turistům se tak nesplní pověra o návratu do míst, kam dopadne vhozená mince.

Fontány jako veřejné umývárny

Lidé bez domova fontány navíc často využívají jako veřejné umývárny. „Zrovna před dvěma dny jsem jednoho z bezdomovců viděl se v kašně umývat. Nejde jen o ty drobné mince, ale mohou kašny poškodit,“ řekl Deníku Pavel Dvořák, autor webových stránek o pražských vodních prvcích www.prazskekasny.net.

Bezdomovci se často vyskytují v okolí fontány u Národního muzea či na Ovocném trhu.

„Kolem kašen spávají a používají je k umývání,“ potvrzuje mediální zástupkyně Technické správy komunikací Jana Girgašová. Koupele v kašnách jsou sice zakázány, strážníci je prý ale nestačí uhlídat.

Ztrácejí své kouzlo

Podle správců kašen by si ti, kteří věří na pověry o štěstí a splněných přáních, měli vybrat pro svou minci příhodnější místo. Kvůli bezdomovcům totiž kašny ztrácejí hodně ze svého kouzla a nelákají k osvěžení při parných letních dnech.

A bezdomovci jsou opravdu důkladní: při každoročním oficiálním vybírání kašen nacházejí zaměstnanci správy v každé zhruba jen deset drobných mincí.

 

Pražská vodní nej

Pražské kašny mají stejně jako lidé své rekordmany, úctyhodné kmety či rebely.

Kupříkladu Wimmerova kašna na Uhelném trhu je rekordmanem ve stěhování. Původně stála na dnešní Národní třídě, na Jungmannově náměstí, od roku 1880 na Betlémském náměstí a ještě později ve Vrchlického sadech. Na nynějším místě je od roku 1952.

Nejkontroverznější fontána se jmenuje Piss a stojí v areálu Hergetovy cihelny na Malé Straně. Dvě bronzové mužské postavy močící do bazénku ve tvaru České republiky „vyčurají“ na hladinu váš vzkaz. Stačí odeslat sms na číslo uvedené opodál fontány.

Kmetem mezi kašnami je Zpívající fontána u Belvederu, která byla vybudována ve druhé polovině 16. století. A Goliášem je zase Krannerova kašna na Smetanově nábřeží vysoká 22 metrů.

Zlatým věkem kašen byl středověk. Ještě v roce 1850 bylo v Praze 440 kašen, i když většina z nich patřila soukromníkům. Nejvíc jich zaniklo po roce 1885, když začala fungovat nová vodárna v Podolí. Ta přivedla vodu do domů a kašny tak ztratily jednu ze svých hlavních rolí.