VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pražanům scházejí pítka v ulicích

PRAHA - V horkých letních dnech, kdy ulice žhnou rozpáleným vzduchem, se hodí každé, ať už sebemenší osvěžení. V Praze je 250 různých kašen a fontán, na veřejná pítka se zapomíná. V centru města jejich počet těžko přesáhne třicítku a další zřejmě budou přibývat jen pomalu.

25.8.2007
SDÍLEJ:

VÍTANÉ OSVĚŽENÍ. V letních měsících se u pítek často zastaví děti i dospělí.Foto: Deník/Ivan Babej

„Hrubým odhadem je v centru něco mezi 20 až 30 pítky, jde ale pouze o orientační počet. Je těžké je všechny spočítat, o některé se totiž stará magistrát, o jiné městské části, soukromníci či Technická správa komunikací,“ říká Viliam Szöcs z firmy zabývající se údržbou vodních prvků v centru metropole.

Třicet pítek je podle mnohých Pražanů zoufale malý počet. „Podle mého názoru je pítek v Praze málo. Hlavně na turisticky rušných místech by lidé jistě uvítali další, vždyť v zahraničních hlavních městech jsou pítka skoro na každém rohu,“ řekla Deníku studentka Sandra Plachá.

Pítka stojí statisíce

Zřizování nových pítek je ale poměrně drahou záležitostí, a to nejenom kvůli nutným investicím, ale především vzhledem k velké spotřebě vody. „Naše fontány a pítka jsou v provozu od května do října a jejich údržba a provoz nás ročně přijdou na statisíce korun,“ poznamenal v této souvislosti mluvčí TSK Tomáš Mrázek.

I přesto některé městské části slibují, že nová pítka postaví „Zavádíme je hlavně u nových dětských hřišť, kde jich je v současnosti pět a další přibudou,“ uvedla Markéta Horová z úřadu Prahy 1.

I v Praze 2 se prý počet pítek zvýší. „Zatím máme dvě pítka na náměstí Míru, další se plánují při rekonstrukcích například na Folimance či v Havlíčkových sadech. Není ale jasné, kde přesně budou. Jak se totiž ukázalo na náměstí Míru, na pítka často útočí sprejeři,“ pozastavila se nad vandalstvím Ludmila Pavlíková z radnice Prahy 2.

Máme jen kašny a fontány

Jiné městské části, zejména na okrajích hlavního města, však pítka neplánují. „Máme pár fontán a kašen, pítka nám ale scházejí. Ani žádné neplánujeme, na okrajích metropole nejsou tak potřebné jako v centru,“ řekl mluvčí Prahy 10 Jan Charvát.

V pražských lesoparcích a lesích se lze osvěžit ve studánkách, ovšem na vlastní nebezpečí. Některé jsou sice stále pitné, hygienici ale lidem radí, aby to raději nezkoušeli. Podle nich totiž hrozí po požití vody ze studánek střevní problémy. Studánky jsou například v Chuchli, Nuslích či v Chabrech, hned několik se jich skrývá na Petříně.

Každá kašna má svého bezdomovce

Můžete je vidět každoročně od května do září u drtivé většiny pražských kašen a fontán. Bezdomovci si tyto vodní prvky oblíbili hned z několika důvodů. Tím hlavním je zvyk turistů házet do fontán drobné mince. Zatímco například slavná fontána di Trevi v Římě je mincí stále plná, pražské kvůli činorodým bezdomovcům zejí prázdnotou.

„Mohu potvrdit, že bezdomovci ty mince vybírají. Jde ale o zanedbatelné částky a myslím, že si za svůj úlovek moc nekoupí,“ říká Viliam Szöcs z firmy starající se o většinu kašen v centru Prahy. Mnohým turistům se tak nesplní pověra o návratu do míst, kam dopadne vhozená mince.

Fontány jako veřejné umývárny

Lidé bez domova fontány navíc často využívají jako veřejné umývárny. „Zrovna před dvěma dny jsem jednoho z bezdomovců viděl se v kašně umývat. Nejde jen o ty drobné mince, ale mohou kašny poškodit,“ řekl Deníku Pavel Dvořák, autor webových stránek o pražských vodních prvcích www.prazskekasny.net.

Bezdomovci se často vyskytují v okolí fontány u Národního muzea či na Ovocném trhu.

„Kolem kašen spávají a používají je k umývání,“ potvrzuje mediální zástupkyně Technické správy komunikací Jana Girgašová. Koupele v kašnách jsou sice zakázány, strážníci je prý ale nestačí uhlídat.

Ztrácejí své kouzlo

Podle správců kašen by si ti, kteří věří na pověry o štěstí a splněných přáních, měli vybrat pro svou minci příhodnější místo. Kvůli bezdomovcům totiž kašny ztrácejí hodně ze svého kouzla a nelákají k osvěžení při parných letních dnech.

A bezdomovci jsou opravdu důkladní: při každoročním oficiálním vybírání kašen nacházejí zaměstnanci správy v každé zhruba jen deset drobných mincí.

 

Pražská vodní nej

Pražské kašny mají stejně jako lidé své rekordmany, úctyhodné kmety či rebely.

Kupříkladu Wimmerova kašna na Uhelném trhu je rekordmanem ve stěhování. Původně stála na dnešní Národní třídě, na Jungmannově náměstí, od roku 1880 na Betlémském náměstí a ještě později ve Vrchlického sadech. Na nynějším místě je od roku 1952.

Nejkontroverznější fontána se jmenuje Piss a stojí v areálu Hergetovy cihelny na Malé Straně. Dvě bronzové mužské postavy močící do bazénku ve tvaru České republiky „vyčurají“ na hladinu váš vzkaz. Stačí odeslat sms na číslo uvedené opodál fontány.

Kmetem mezi kašnami je Zpívající fontána u Belvederu, která byla vybudována ve druhé polovině 16. století. A Goliášem je zase Krannerova kašna na Smetanově nábřeží vysoká 22 metrů.

Zlatým věkem kašen byl středověk. Ještě v roce 1850 bylo v Praze 440 kašen, i když většina z nich patřila soukromníkům. Nejvíc jich zaniklo po roce 1885, když začala fungovat nová vodárna v Podolí. Ta přivedla vodu do domů a kašny tak ztratily jednu ze svých hlavních rolí.

25.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Kultura a sport - Specialisté pro styk s veřejností Sales Manager. 35 000 Kč

Specialisté pro styk s veřejností Sales Manager. Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výk. práce: Thámova č.p. 166/18, Karlín, Praha 8, První kontakt e-mailem: hr@icewarp.com , Ing. Novotná Petra , Požadavky (Co z tebe dělá dobrého kandidáta)::, Osvědčené zkušenosti v oblasti prodeje IT, Zkušenosti s poskytováním řešení na základě potřeb zákazníka, Prokázaná schopnost řídit více projektů najednou, Vynikající poslechové, vyjednávací a prezentační dovednosti,, Anglický jazyk (plynule, na úrovni rodilého mluvčího), Požadavky (Na pracovní činnost):, Vystupovat jako hlavní kontakt pro všechny zákazníky, Vybudovata udržovat silné dlouhodobé vztahy se zákazníky, Rozvíjet důvěryhodný vztah se zákazníky, Včasně a úspěšně doručovat naše řešení, Komunikovat jasně průběh měsíčních/čtvrtletních iniciativ. Pracoviště: Icewarp services s.r.o., Thámova, č.p. 166, 186 00 Praha 86. Informace: Petra Novotná, .

Gastronomie - Kuchař/kuchařka loď Florentina 27 000 Kč

Do našeho kolektivu hledáme nového spolupracovníka na pozici kuchař. Jsme jediná hotelová loď v ČR. Pořádáme 9denní plavby (Praha - Ústí nad Labem- Mělník - Poděbrady- Praha). Naše klientela je převážně mezinárodní. Nástupní plat 27.000 Kč čistého. Životopisy zasílejte na email viz kontakt níže

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Vychovatel 20 000 Kč

Vychovatelé (kromě vychovatelů pro osoby se speciálními vzdělávacími potřebami). Požadované vzdělání: bakalářské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: Místo výkonu práce - Bellova č.p. 352, Petrovice, Praha 111. Rodilý anglický mluvčí PP. Pracoviště: Soukromá základní škola srvj - dino elementary school,s.r.o., Bellova, č.p. 352, 109 00 Praha 111. Informace: Václav Řešátko, +420 240 200 080.

Kultura a sport - Specialisté pro styk s veřejností. Požadované 20 000 Kč

Specialisté pro styk s veřejností. Požadované vzdělání: bakalářské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Vyskočilova č.p. 1461/2a, Michle,, 140 00 Praha 4, Kontakt: Kateřina Lisnerová, katerina.lisnerova@huawei.com, , Požadujeme dobrou znalost řešení, pracovních postupů a produktů společnosti Huawei Technologies. Znalost čínštiny psané i mluvené.. Pracoviště: Huawei technologies (czech) s.r.o. - 001, Jihlavská, č.p. 1558, 140 00 Praha 4. Informace: Kateřina Lisnerová, +420 255 701 842.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
27

Blíží se Velikonoce. Policie zvýší dohled na ulicích i silnicích

Bohuslav Sobotka poskytl 22. března 2018 v Praze rozhovor Deníku.
AKTUALIZOVÁNO
10

Konec Sobotky v politice. Soupeři oceňují jeho slušnost i férovost

AKTUALIZOVÁNO

Výbuch v chemičce zabil šest lidí. Ránu slyšeli v širokém okolí

/FOTOGALERIE, VIDEO SLEDOVALI JSME ON-LINE/ Při dnešním výbuchu v areálu chemičky Unipetrol v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku zemřelo šest lidí, další dva zranění byli transportováni do nemocnice, jeden z nich letecky. Lidem v okolí chemičky žádné nebezpečí nehrozí.

Vltava v neděli uvítá jaro

Vltava v neděli ožije lodičkami, šlapadly a spoustou další zábavy pro malé i velké. Sezónu zahajuje Vševltavský spolek, který umožní tento den návštěvníkům využít zdarma vodní hladinu Vltavy.

Asi 200 lidí prošlo Prahou. Upozornili na násilí na ženách a klimatické změny

Přibližně 200 lidí dnes prošlo Prahou v rámci akce Ženy na hrad! Protestovali proti prezidentovi Miloši Zemanovi i proto, aby upozornili na klimatické změny a násilí na ženách. Akci uspořádala Koalice 8. března, která sdružuje feministická hnutí a další organizace. Podobné demonstrace dnes proběhly i ve Španělsku, kde ženy také protestovaly proti násilí a za rovné platy.

Miloš Zeman složil slib. Část hostů během prezidentova projevu odešla

/FOTOGALERIE/ Miloš Zeman složil dnes odpoledne prezidentský slib a zahájil tím druhé pětileté funkční období. Slavnostního ceremoniálu ve Vladislavském sále Pražského hradu se účastní i poslanci, senátoři, členové vlády nebo část hejtmanů. Zeman byl zvolen prezidentem na konci ledna, když ve druhém kole přímé volby porazil bývalého předsedu Akademie věd Jiřího Drahoše.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT