Přední český kardiochirurg profesor Jan Pirk vstoupil do sporu o pravost dvou vědeckých prací na téma transplantace střeva u potkanů.
Pře vypukla v souvislosti s konkurzem na místo šéfa transplantační chirurgie Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Dva mladí vědci Ivan Matia a Peter Baláž z týmu přednosty Miloše Adamce, který se o místo znovu uchází, zveřejnili, že druhý z uchazečů Jiří Froněk jejich vědeckou práci opsal.

„Medializaci jednoho z výběrových řízení v IKEM považuji za nešťastnou. Aniž by byl znám výsledek a padlo jakékoliv rozhodnutí, jsou vedeny ostré útoky a odsuzování personální politiky IKEM,“ uvedl přednosta Kardiocentra Pirk.

Ředitel Jan Malý pak řekl, že odložil vyhlášení výsledků, dokud se nevyjádří olomoucká lékařská fakulta, kde Froněk práci obhajoval.

Kazí to pověst ústavu

„Tento případ kazí pověst nejen přímých aktérů, ale nezaslouženě i celého IKEM,“ uvedl Pirk. Problém vidí také v tom, jak spor dopadá na mladé lékaře. Froněk se chce vrátit do Česka po několikaleté praxi v Londýně. „Stále si stěžujeme, že mladí odcházejí pracovat do zahraničí. A když se pak jeden z nich po získání velkých zkušeností na špičkovém pracovišti chce vrátit domů, je uvítán s takto otevřenou náručí. Co si o tom asi pomyslí a jak se zachovají ostatní,“ uvedl profesor.

Matia a Baláž předložili na tiskové konferenci výzkumné protokoly jako důkaz, že jsou autory práce oni. Froněk prý jejich práci opsal, z 30 stran výsledků jsou jeho tři. Froněk nařčení z plagiátorství odmítl, bude se bránit u soudu. Také Matia s Balážem jsou připraveni se soudit.

Výzkum je týmová práce, to ví každý

„Každý, kdo se zabýval experimentálním výzkumem, ví, že se jedná o týmovou práci. To není sólový výstup. A nemají pak právo zpracovat a publikovat výsledky všichni, kteří se na výzkumu významně podíleli?“ podotkl Pirk a dodal, že týmovost výzkumu potvrdil tehdejší školitel jednoho z členů týmu, současný předseda České chirurgické společnosti profesor Jan Ryska.

Profesor Pirk se pozastavil nad tím, že obvinění z plagiátorství práce staré pět a více let se objevila těsně před zahájením konkurzního řízení. To ale profesor Adamec i oba mladí vědci vysvětlili tím, že podezření měli už dřív, teprve teď ale mohli Froňkovu práci důkladně prostudovat.
„Považuji za nevkusné, že se mediálně dezinterpretuje situace, kterou se chystá fundovaně posoudit vědecká rada. Já obvinění odmítám. Vyčkám stanoviska vědecké rady, které jsem předal veškeré podklady,“ sdělil Froněk.