Šlápnout v Praze na plyn se ještě pořád nemusí vyplatit. Od nového roku však mají piráti silnic o něco menší důvod se obávat odhalení. Stačí, když se budou pozorně koukat kolem sebe.

Přestože poslanci a senátoři blahosklonně umožnili městské policii pokračovat v měření rychlosti, zároveň jim uložili povinnost upozornit všechny řidiče na radarem měřený úsek nepřehlédnutelnou dopravní značkou s obrázkem radaru a nápisem „měření rychlosti“. Podle zákona nezáleží na tom, zda jde o stabilně umístěný či přenosný radar.

Státní policie může měřit v utajení

Pro státní policii, která žádný stabilní radar neprovozuje, takový předpis neplatí. Může i nadále měřit rychlost z neoznačeného služebního vozidla a policisté mohou být oblečeni v civilu. Zastavovat auta však smí pouze v uniformě, podobně jako městská policie, která navíc může měřit rychlost jen z označeného služebního vozu.

Náměstek primátora pro pražskou bezpečnost Rudolf Blažek sice není nikterak nadšen ze stávající situace, přesto je rád, že se pravomoc měření rychlosti strážníkům alespoň v omezené formě zachovala. Ještě v říjnu loňského roku totiž hrozilo, že pravomoc měření rychlosti bude městské policii zcela odňata.

To by podle osloveného náměstka ředitele pražské městské policie Ludvíka Klemy znamenalo nejen zhoršení dopravní situace v Praze, ale také nezanedbatelné hmotné ztráty pro město. Praha totiž investovala nemalé finanční prostředky do nákupu měřicích zařízení. „Dosáhli jsme během minulých dvou let radikálního zlepšení situace a ukáznění velké části řidičů. Statistiky to jasně dokazují. Bylo by proto nesmyslné brát městské policii tuto pravomoc,“ uvedl před časem Blažek.

„Je dobře, že poslanci logicky dospěli k rozhodnutí zachovat tuto pravomoc městské policii. Na druhou stranu, omezení v podobě nutnosti označování radarů nám přinese nemalé logistické, ale i finanční komplikace. Věřím, že tam, kde se nám kvůli označení radarů nepodaří zachytit řidiče překračující rychlost, tam nás zastoupí státní policie, která může měřit v utajení,“ reagoval Klema.

Město upozorňuje na radary na webu

Magistrát hlavního města už delší dobu umožňuje komukoliv zjistit, kde všude jsou stabilní radary umístěny. Kromě toho lze na webových stránkách města www.kamery.praha.eunalézt i aktuální obrazové dopravní zpravodajství z nejrušnějších dopravních uzlů.

Rychlost je i nadále měřena na známých místech, tedy prakticky na všech příjezdových komunikacích do města. Radar je na Evropské a Karlovarské třídě. Několik jich je na Jižní spojce a v ulici 5. května či v Poděbradské, Strakonické a Ústecké ulici. Radary i nadále zůstávají v pražských tunelech či na Podolském nábřeží.