Podle primátora Hřiba jsou zcela zjevná a závažná Janečkova „zásadní manažerská pochybení při vyhodnocení rizika“ v souvislosti se zhruba čtyři roky starými nákupy plynu přes německou burzu. Tyto nákupy jsou předmětem policejního prověřování kvůli daňovým únikům na straně obchodních partnerů Pražské plynárenské. „Proto je odvolání pana Janečka zcela namístě. Nedovedu si moc představit argumenty ve prospěch jeho setrvání ve funkci,“ komentoval záležitost primátor těsně před odpolední koaliční debatou k tématu.

Spojené síly se Janečka zastávají

Hřibovi Piráti se zatím neúspěšně snažili přesvědčit o důvodech pro Janečkovo odvolání zbývající dvě uskupení. Zejména zástupci Spojených sil pro Prahu (TOP 09, STAN, KDU-ČSL) jsou k hodnocení top manažera firmy ve stoprocentním vlastnictví města o poznání shovívavější.

„Z našeho pohledu dosavadní argumenty pro odvolání ředitele s historicky nejlepšími hospodářskými výsledky nepřevážily misky vah v jeho neprospěch. On sice přišel do managementu firmy v roce 2014, ale první asi rok neměl kompetence generálního ředitele. A jeho odpovědnost za některé věci, které jsou mu vyčítány, je proto sporná,“ zdůraznil radní pro městský majetek Jan Chabr (Spojené síly, TOP 09).

Chabrův stranický kolega a šéf zastupitelského klubu Spojených sil Jiří Pospíšil pak varoval, aby politické půtky nepoškodily samotnou energetickou společnost na trhu a nevedly k následnému zdražení plynu. „Dohodli jsme se, že do poloviny srpna prověříme, jestli mají námitky vůči panu Janečkovi věcný základ,“ dodal po koaliční poradě Pospíšil.

Jednání mělo dohru na sociální síti. Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) na oficiální twitterový účet napsal, že Pirátská strana stáhla návrh na odvolání vedení Pražské plynárenské. „Nestáhla,“ opáčil Hřib. Načež Hlubuček uvedl, že v tom případě byli oba politici každý na jiném jednání. 

Změny čekají i tendry

Politické vedení Prahy má v nejbližší době řešit také stížnost na výběrové řízení v Kongresovém centru Praha (KCP), které spoluvlastní město a stát. Pražský deník minulý týden informoval o dopisu, ve kterém se ohradila společnost Bertoma proti soutěži o zakázku na „ostrahu a parking objektů KCP“. Soutěž byla podle neúspěšného zájemce o zakázku netransparentní a Bertomu de facto „vytlačila“.

Vedení KCP se proti nařčení rezolutně ohradilo. „Společnost Bertoma se poptávkového řízení nikdy neúčastnila, ani o účast v celém jeho průběhu neprojevila zájem. Zástupce této firmy se ani nedostavil na fyzickou prohlídku objektů KCP jako ostatní potenciální uchazeči, což bylo nutnou podmínkou účasti v poptávkovém řízení,“ napsal v reakci na článek generální ředitel KCP Pavel Habarta.

Podle radního Chabra by se nicméně postupy v tendrech v rámci městských firem měly změnit. „Chceme nastavit rozumnější způsob vypisování výběrových řízení, aby nezůstával stín pochybnosti na městských společnostech,“ uvedl Chabr.