Jana Belecová byla ze třetího místa na kandidátce Pirátů v komunálních volbách v roce 2018 zvolena jako zastupitelka a pak se stala členkou vyjednávacího týmu, který vyjednal účast v koalici, ačkoliv volby v tomto obvodu vyhrála Koalice pro Prahu 3 (ODS, KDU-ČSL, Svobodní). Před rokem po rezignaci stranického kolegy Jiřího Svrčka byla zvolena uvolněnou radní, do jejíž gesce spadá například kultura či životní prostředí.

Jenže o pár měsíců později se odehrál incident, po němž házejí Piráti svou členku „přes palubu“. Podle výpovědi tajemníka úřadu došlo loni v říjnu k incidentu mezi pirátským místostarostou Štěpánem Štréblem a právě radní Belecovou. Vzájemné spory navíc trvaly už od června, kdy se Belecová ujala funkce.

„Došlo k výměně názorů velmi hlasitým způsobem za přítomnosti tří zaměstnanců úřadu. K fyzickému kontaktu nedošlo, avšak paní Jana Belecová měla oprávněný pocit fyzického ohrožení, neboť pan Štrébl nerespektoval její osobní zónu. Iniciátorem této konfliktní situace byl pan místostarosta Štěpán Štrébl,“ uvedl Rudolf Zahradník.

Konflikty ničemu neprospívají

Vyostřený konflikt se řešil také na internetovém fóru Pirátů, které je veřejné. Sympatizanti a voliči se tak mohli o vnitrostranických hádkách dozvědět více. Při lednové schůzi zastupitelstva se na zmiňované agresivní chování tázala jedna z občanek. Dočkala se spíše vyhýbavých odpovědí. Předseda finančního výboru Jan Bartko, který by měl Belecovou nahradit, řekl, že se incident stal za zavřenými dveřmi kanceláře, a proto se nemůže objektivně vyjádřit. „Můžeme se shodnout na tom, že konflikty ničemu neprospívají,“ řekl Bartko doslova.

„V pořádku mi to nepřipadá, doufám, že se to opakovat nebude,“ dodal zastupitel a šéf radničního výboru pro územní rozvoj Matěj Žaloudek (Strana zelených).

Jana Belecová s podporou manžela Rudolfa Belece, který se angažoval v předvolební kampani Pirátů na Žižkově a okolí a ve straně je veden jako registrovaný příznivec, založila webovou stránku s názvem Rovný záda. Hlavní heslo naráží na facebookový příspěvek celostátního předsedy Ivana Bartoše, jenž napsal k fotografii z venkovního cvičení v roušce: „V životě i v politice je důležitý mít rovný záda.“

Podle Belecových kolegové z Prahy 3 dlouhodobě jednají v rozporu s hodnotami České pirátské strany, mezi něž patří třeba politika jako služba, transparetnost, dodržování pravidel či spolupráce. Autorům vadí, že místní sdružení zmiňovaný incident údajně nikdy pořádně neprojednalo. „Zbavení se oběti/svědka incidentu a kritika zákulisních praktik je tedy pro ně přednější než práce pro občany,“ tvrdí radní Belecová.

Vyděračský dopis

Spuštění webu žižkovští Piráti označili za nátlak, který má sloužit k tomu, aby si mohla Belecová uchovat placenou funkci – měla kvůli tomu prý jednat se zástupci TOP 09. Jednání manželů Belecových odsoudil na webovém pirátském fóru také předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek, nesouhlas s jejich postupem vyjádřilo i republikové předsednictvo strany.

„Od manželů Belecových jsme v neděli 17. 5. 2020 obdrželi vyděračský dopis, že pokud písemně nepotvrdíme, že zachováme Janě Belecové placenou funkci, spustí proti nám diskreditační kampaň. Do politiky jsme šli kvůli tomu, abychom tyto špinavé praktiky vymýtili a od takového chování se distancujeme,“ píší v oficiálním stanovisku Piráti z Prahy 3.

Na Michálka pak prostřednictvím „protestsongu“ na sociálních sítích reagoval Rudolf Belec. „Píšu vyděračský dopisy, zveřejňuju očerňující weby, vytěžuju podporovatele a snažím se přilákat pozornost, vydírám zbytek strany,“ rapuje ve videu muž, jehož podle slov nechtěli Piráti přijmout, aby nekandidoval na předsedu místního sdružení.

„Jsou to lži. Manželé Belecovi se poněkud mylně domnívají, že jen oni mají patent na pirátství a tisíc dalších lidí ve straně je vedle jak ta jedle. Není tomu tak,“ napsal zase do facebookové diskuze Michal Gill, Štréblův odborný asistent Štěpána Štrébla. Margita Brychtová, předsedkyně místního sdružení, dodala: „Jedná se o pomluvy.“

„Zatímco toto byl jeden incident, Jana měla už v tu dobu na kontě mnoho jiných s různými členy našeho sdružení," uvedl místostarosta Štrébl v dopisu manželovi Belecové, z něhož citovala média. Podle zastupitelského klubu Pirátů se radní chovala dlouhodobě nevhodně. „Prohlašovala o lídrovi kandidátky Štěpánu Štréblovi, že ho sestřelí, používala nátlakové chování vůči ostatním zastupitelům, členům místního sdružení a zaměstnancům,“ napsali Piráti z Prahy 3.

Aby se radní neměnili každý měsíc

Žižkovští zastupitelé musí na úterní schůzi v hotelu Olšanka zvolit také nového radního pro finance. Bývalý ministr dopravy Pavel Dobeš (za Věci veřejné), který byl na radnici zvolen za STAN končí z osobních důvodů. Podle starosty Jiřího Ptáčka (TOP 09) by jej měl nahradit zastupitel Pavel Křeček (za STAN). 

„Jestli to půjde takhle dál, tak se za volební období vymění celá radnice a všech dvacet zastupitelů koalice si vyzkouší, jaké je to být radním. Nezajímají mne vnitřní spory Pirátů, ale byl bych rád, aby radnice byla stabilní a radní se neměnili takřka každý měsíc,“ zareagoval na celou kauzu exstarosta a lídr vítězného volebního uskupení Alexander Bellu (ODS).

„Jsme přesvědčeni, že koalice odvádí dobrou práci pro obyvatelky a obyvatele Prahy 3 a je tak i vnímána veřejností. Jsme rádi, že jsme mohli přispět k uklidnění situace, že jsou Zelení respektováni jako stabilní koaliční partner a že rozpracované projekty nejen v gescích, které jsou nám svěřeny, nejsou ohroženy,“ uvedl předseda zastupitelského klubu Žaloudek s tím, že Zelení rozhodnutí personální nominace České pirátské strany respektují. Navíc Strana zelených posílí podle dodatku koaliční smlouvy o gesci energetiky.