Žádost o svolání mimořádného zastupitelstva v srpnu podepsali opoziční ODS, TOP 09 a piráti. ODS ale po jednání předsedkyně klubu s primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO) nakonec nečekaně podpisy stáhla.

Krnáčová kritizuje Piráty

Piráti očividně nemají nic pořádného na práci, když stále dokola řeší neproběhlé mimořádné a zastupitelstvo," sdělila Krnáčová. Poté, co za ní Udženija přišla s tím, že zastupitelé ODS stahují své podpisy, už podle ní nebyl ke svolání zastupitelstva důvod.

„Jestli Piráti tak moc chtějí mimořádné zastupitelstvo tak ať ze svého zaplatí 250 tisíc Kč, což jsou náklady za jedno zasedání zastupitelstva, a já se jim pod jejich žádost klidně podepíšu," dodala primátorka.

Udženija překročila své pravomoci 

Pod dokumentem s odvoláním podpisů, který piráti zveřejnili na webu, je podepsaná pouze Udženija. „Tím ale Udženija překročila svoji pravomoc, protože nemůže jednat jménem ostatních zastupitelů," uvedl zastupitel za piráty Mikuláš Ferjenčík. Odkázal na zákon o hlavním městě Praze, který uvádí, že zastupitelé jsou povinni svůj mandát vykonávat osobně. 

Primátorka za to ODS slíbila, že na program řádné schůze minulý čtvrtek zařadí Pražský okruh a lítačku. To se ale nestalo. Rada schválila program zastupitelstva bez přislíbených bodů. Primátorka za viníky označila ČSSD a Trojkoalici.

Ostatní strany, které o svolání zastupitelstva požádaly, na něm trvají. Pokud by nebylo svolané, může podle pirátů jít o zneužití pravomoci úřední osoby nebo maření úkolu úřední osoby z nedbalosti, které jsou postižitelné podle trestního zákoníku.

Čtěte také: TOP 09 a piráti podali na ministerstvo stížnost na Krnáčovou