Návrh Jakuba Michálka prošel začátkem měsíce kontrolním výborem. Do programu včerejšího zastupitelstva, posledního před prázdninovou přestávkou, se ho Pirátům prosadit nepodařilo.

Nejvzornější je Trojkoalice, piráti a komunisté
Podle platného etického kodexu předávají zastupitelé svá majetková přiznání, předsedkyni kontrolního výboru a to vždy do poloviny roku za rok předchozí. Kdokoliv má pak možnost vyžádat si nahlédnutí do dokumentů, které jsou uložené v trezoru. Povinně udávané jsou přitom jen ty příjmy, které souvisejí s funkcí, nikoliv zisky např. z podnikání.
29 zastupitelů z celkových 65 má v tuto chvíli své příjmy za rok 2015 dobrovolně zveřejněné také na magistrátních webových stránkách. Nejvstřícnější jsou v tomto ohledu zastupitelé za Trojkoalici, Piráti a komunisté. Majetková přiznání zveřejnili všichni členové těchto klubů. V případě TOP09 tak učinila polovina členů. U sociálních demokratů se k tomu odhodlali tři zastupitelé z devíti, v rámci hnutí ANO čtyři ze čtrnácti a v klubu ODS nikdo.

Bříza: není to fér!
„Alarmující je podle mě především přístup ANO a ČSSD, protože jsou v Radě a řada jejich zastupitelů má dobře placená místa v dozorčích radách městských firem. Primátorka Krnáčová jde sice ve vlastním úsilí o transparentnější městskou politiku příkladem její příjmy na webu jsou. Většina jejích kolegů ji ale nenásleduje," upozornil šéf klubu Pirátů Michálek.
Podle něj by povinné zveřejnění příjmů na webu, a tedy zlepšení dostupnosti informací, jednoznačně napomohlo prevenci proti korupci i střetu zájmů. Podle opozičního zastupitele Petra Břízy (TOP09) není požadavek Pirátů příliš férový: „Jsou velké rozdíly mezi zastupiteli. Někteří sedí v Radě a městských firmách, jiní mají jako ‚neuvolnění' odměnu zhruba 4 tisíce měsíčně. Proto jsou z mého pohledu platná pravidla zveřejňování u kontrolního výboru dostatečná."
Odměny politiků
Podle Michálka byla impulzem k jejich požadavku stížnost zastupitelky Moniky Krobové Hášové (ČSSD). Michálek ji prý vyzval, aby do svého oznámení u kontrolního výboru doplnila informaci o odměnách za práci v dozorčí radě Pražské energetiky. Hášová si následně stěžovala, že kolega zastupitel výši jejích odměn (přes 1,1 milionu za rok 2015) zveřejnil a použil ji jako argument o údajné „politické trafice".
V reakci na poslední návrh Pirátů pak Krobová Hášová uvedla: „Určitě o tom budeme debatovat, na kontrolním výboru jsem hlasovala pro případné zveřejňování. Nyní máme platný etický kodex a pan Michálek porušil současná pravidla. Jsem pro změnu," prohlásila politička, jejíž majetkové přiznání zatím na webu není.

To platí taky o šéfovi klubu hnutí ANO Michalu Haškovi, který je členem dozorčích rad Pražské plynárenské, Pražské strojírny a Kolektorů Praha. V dozorčí radě Pražské energetiky zasedá také zastupitel ČSSD Karel Březina, nedávno vyslýchaný kvůli podezření z korupce v dotacích pro fotbalový svaz. Ani on do uzávěrky neodpověděl, jestli se chystá své příjmy dobrovolně zpřístupnit na webu. Naopak zastupitelka za ANO Eliška Kaplický Fuchsová, která v žádné firmě napojené na město nefiguruje, prý se zveřejněním příjmů nemá problém.