ON-LINE reportáž ke koronaviru najdete ZDE.

Nemocnice Na Bulovce má v boji proti koronaviru silného pomocníka. S testováním vzorků jí pomáhá robot, který laborantům poskytlo České vysoké učení technické (ČVUT).

Po dvoutýdenním zápřahu si jej zdravotníci nemohou vynachválit. „Pipeťák usnadnil jeden krok v celé kaskádě. Ve chvíli, kdy jsou vzorky zapsané a izolované, je potřeba k nim přidat chemikálie potřebné k detekci. Výrazně snížil riziko chyby při ručním pipetování,“ uvedla Lenka Richterová, lékařka z Laboratoře klinické mikrobiologie.

Robotická ruka sice není rychlejší než člověk, provádí ale svou práci bezchybně. Laboranti se tak mohou soustředit na jiné kroky procesu. Funkce robota ladila nemocnice společně s ČVUT dva týdny.

Kapacita robotické ruky je 700 vzorků za den, což je v tuto chvíli pro laboratoř dostatečné. Než je ale znám výsledek testu, projde vzorek lidskýma rukama třináctkrát a k tomu ještě čtyřikrát ve formě schvalování, potvrzování a zapisování výsledků.

Střídání, aby se laboranti nepotkali

„Jsou kroky, které dělají stroje, ale přesto je lidská práce stěžejní,“ dodala Richterová.

Laboratoř má celkem 46 zaměstnanců, z toho 12 pracovníků se zabývá onemocněním, které způsobuje nový typ koronaviru.

Zaměstnanci se střídají ve službách tak, aby se nepotkávali. Zatím otestovali přes 9000 vzorků z jednotlivých oddělení nemocnice a z domácích odběrů.

S návrhem pomoci přišel v polovině března rektor ČVUT Vojtěch Petráček. S vedením Bulovky sestavil postup, kdy robotické rameno automaticky vykonává klíčové operace při pipetování.

Stroj tvoří univerzální robotický manipulátor, přesné pumpy schopné nahradit ruční pipetování a laboratorní váhy ověřující u každého vzorku, zda bylo přeneseno očekávané množství tekutiny. Detaily se ladily čtrnáct dní.

„Jsem rád, že další z programů ČVUT v boji s koronavirem dospěl k cíli. Doufám, že se mu v práci bude dařit a že si laborantky a sestřičky budou moci více odpočinout,“ sdělil Petráček.  Pro Bulovku je zapůjčení Pipeťáka bezplatné.