Piloti se připojili k železničářům a také popelářům, kteří kvůli reformě pracovního zákona protestovali rovněž. Turnaj se hraje v deseti městech a očekává se, že do Francie na fotbal přijede až sedm milionů návštěvníků.

Stávky pilotů se účastní tři odborové svazy SNPL, Spaf a Alter. Protest může být prodloužen, pokud vedení Air France nevyhoví požadavkům stávkujících. Piloti využili k protestu také světový fotbalový šampionát v roce 1998. Stávkovali tehdy deset dní a vedení společnosti jim ustoupilo v zahajovací den šampionátu.

Cestující by měli sledovat aktuální informace o letech

Mluvčí pražského Letiště Václava Havla Marika Janoušková novinářům řekla, že podle dosavadních informací by sobotní lety mezi Prahou a Paříží neměla stávka ovlivnit. V neděli je ale zrušen ranní spoj z Paříže, který měl do české metropole přiletět v 9.05, a následný odlet do Paříže v 9.55. Mluvčí doporučuje cestujícím, aby sledovali aktuální informace o příletech a odletech na webu letiště, informace se totiž mění průběžně.

SNPL, v níž je víc než polovina všech pilotů, tvrdí, že do práce nepřišlo 70 procent pilotů, což ale Air France popřela. „Slyšel jsem, jak šéf SNPL řekl, že stávkovat bude 70 procent pilotů, což ale není pravda. Podle našich odhadů se účastní 25 procent," řekl v rozhlase výkonný ředitel letecké společnosti Frédéric Gagey.

SNPL chce lety jen zpozdit

Air France oznámila, že v sobotu zajistí 83 procent letů, z dálkových pak 93 procent. Podle francouzských sdělovacích prostředků byly zrušeny jenom tři lety, a to do Hongkongu, Ósaky a Tokia. Air France očekává, že v neděli do stávky vstoupí 27 procent pilotů a že bude zajištěno 80 procent letů.

Protest je naplánován ve třech dvou až tříhodinových vlnách, z nichž první začala v 5.30 ráno, následovala polední fáze a nakonec poslední, která začne v 21.30 večer. „Nechceme lety rušit, jenom zpozdit," řekl Emmanuel Mistrali ze SNPL. Piloti ostatních dvou odborových svazů však stávkují celý den.

Mistrali také řekl, že místo hádání se o tom, kolik pilotů stávkuje, by bylo lepší zasednout k jednacímu stolu. Gagey prohlásil, že jeho dveře jsou „vždy otevřeny", ale že nebude „jednat o tom, o čem se jednat nedá".

Stávka způsobí milionové škody

Stávka způsobí společnosti Air France denní škody v hodnotě sedmi milionů eur (189 milionů korun). Společnost ujistila, že nechce, aby protest dopadl na návštěvníky Eura. „Bude-li se například hrát zápas Turecko-Chorvatsko, zajistíme přednostně lety z těchto zemí," sdělila Air France.

Bouřlivé protesty, hnijící odpadky v ulicích i další komplikace mohou podle některých Francouzů ovlivnit turistický ruch v zemi a odradit návštěvníky. „Francie se stala dost ošklivou zemí," citovala agentura AP jednu z obyvatelek Paříže, šedesátiletou Françoise Cuipovou. „Je to sice má země, ale tak to prostě je," dodala.

Podobné rozhořčení dávají najevo i další Pařížané. „Když to nejsou vlaky, když to není metro, tak to jsou odpadky," stěžovala si na nejrůznější stávky osmačtyřicetiletá Catherine Jacobová. „Pokud jde o hygienu, není to dobré pro turisty ani pro místní obyvatele. Zítra tady budeme mít krysy v ulicích," dodala.

Starostka Paříže Anne Hidalgová na twitteru uvedla, že město „mobilizuje všechny prostředky, veřejné i soukromé", aby se odpadků zbavilo.

Čtěte také: Letecké spojení Prahy a Šanghaje odstartuje 23. června