Hlavní město investovalo 300 milionů korun do modernizace úpravny vody v Podolí a miliardu a čtvrt v komplexu Želivka. Na většinu nákladů přitom Praha získala dotace. V obou „vodárnách“ už funguje filtrace přes granulované aktivní uhlí a podle náměstka primátora Petra Hlubučka (Spojené síly / STAN) jsou dosavadní výsledky měření kvality výborné. Inovace dokonale čistí vodu od pesticidů, hormonů nebo zbytků léčiv a zajišťuje dobrou chuť i příjemné aroma. Změna je citelná hlavně v Podolí, kde donedávna zastaralá úpravna fungovala jen v omezeném režimu.

„Díky investici do Úpravny vody Želivka získáváme nejmodernější technologii a Praha tak má zajištěnu pitnou vodu v nejvyšší kvalitě a dostatečném množství na příštích padesát let,” poznamenal náměstek Hlubuček.

Úpravna Želivka, využívající vodu z nádrže Švihov, se oficiálně otevírá „v novém hávu“ ve středu 28. července, ale instalace nové čistící technologie tam v pilotním režimu začala už v únoru. Díky modernizaci podolské vodárny bude možné využít vodu ze Švihova i pro další mimopražské regiony. Už dnes dodává jedna z největších evropských úpraven životodárnou tekutinu do řady měst na Vysočině a ve středních Čechách.

Chystají se další investice

Praha připravuje do své vodovodní sítě i související infrastruktury další investice, kvůli nimž vznikly nové dceřinné společnosti v rámci městské „akciovky“. Na konci štolového přivaděče u Jesenice se už staví vodní elektrárna.

Další přivaděč má vzniknout podél dálnice D3 a na střechách úpraven v Jesenici i Hulicích zase solární panely posilující energetickou nezávislost celé sítě. Hlavní město navíc zvažuje nákup technologie na repasování čistícího uhlí.

Podle náměstka Hlubučka pijí kohoutkovou vodu zhruba dvě třetiny Pražanů. Magistrát chce osvětou jejich podíl dál zvyšovat. „Obaly od balených vod tvoří významnou část odpadu a, i když jde o recyklovatelné obaly, je zbytečné, když vezmeme v potaz kvalitu kohoutkové vody, aby tento odpad vůbec vznikal,“ upozornil Petr Hlubuček, který láká spoluobčany na „kohoutkovku“ i vynikajícími výsledky pravidelného měření kvality v asi stovce parametrů. Veřejně dostupné jsou na webu www.pvk.cz.