Další píď centra města se dočká svého jména. Zatímco nyní alej u ulice Újezd nenese žádný název, již brzy by tomu mělo být jinak. Dnes magistrátní radní nejspíš schválí pojmenování a přejmenování pražských veřejných prostor, mezi nimiž je i návrh jména pro stromořadí na úpatí Petřína.

Symbolem místa je už nyní památník obětem komunismu

Nově ponese název alej Obětí totality. „Návrh, aby se na připomínku obětí totality pojmenovalo některé prostranství v Praze, přišel od obyvatel města. Symbolem místa je už nyní památník obětem komunismu, tudíž navrhovaný název se k místu hodí," řekl Radomír Nepil, člen magistrátní místopisné komise, jež nové názvy ulic a jiných prostor v metropoli hodnotí.

V pondělí budou radní schvalovat také jména pro dalších 13 nových ulic a přejmenování jedné stávající. Většinou jde o místa v okrajových částech hlavního města. Výjimkou je pak název pro novou ulici u Libeňského mostu na Bubenském nábřeží.

Místa docházejí, zvažují se přejmenování

Nová ulice, která vznikla při stavbě nových bytových domů na tamním poloostrově, by měla nést příjmení architekta Františka Sandera. Ten navrhl řadu technických staveb v okolí Vltavy, mimo jiné i budovy skladů v bezprostřední blízkosti dané lokality.

Praha 7 také minulý týden znovu oživila debatu o pojmenování některého místa v Praze po Nicholasi Wintonovi, jenž během roku 1939 zachránil řadu československých dětí. Zda je plánovaná ulice poblíž nádraží v Bubnech vhodná, posoudí místopisná komise.

Uvažovalo se o přejmenování Rašínova nábřeží

„U významných osobností se vždy hodnotí, zda je místo dostatečně reprezentativní a symbolické," popisuje Nepil. Najít takové místo, aby bylo dostatečně vhodné pro historickou postavu, je čím dál těžší, protože už příliš takových míst není. Dostatečně vhodná místa totiž většinou nebývají na okrajích Prahy.

To například ukázalo hledání vhodné místa, které mělo být zasvěceno bývalému prezidentovi Václavu Havlovi. „Dlouho trvalo, než jsme našli ideální lokalitu. Chvíli jsme i uvažovali o přejmenování části Rašínova nábřeží, což by způsobilo komplikace tamním obyvatelům," líčí Nepil. Nakonec se proto zvolila piazzetta Národního divadla.

Není to poprvé, co se v poslední době v Praze uvažovalo o přejmenování notoricky známého místa. Po smrti Wintona v roce 2015 vznikla iniciativa, aby se po něm jmenovalo Hlavní nádraží nebo dosud bezejmenný prostor nedaleko Vítězného náměstí.