„Měsíce se tady nic nedělo a teď to tady vypadá jak po náletu,“ nechal se o víkendu slyšet jeden ze zaměstnanců Petřínské rozhledny, který nechtěl být jmenován. Na současný nepříliš lichotivý stav v okolí jedné pražských dominant poukazovali také turisté.

„V hotelu nám řekli, že je to jeden z nejkrásnějších parků v Praze, ale jsou tu všude kupy štěrku a jezdí sem a tam těžká technika,“ postěžoval si James z Ameriky, který byl zklamaný z návštěvy jednoho z největších parků v metropoli.

Úpravy parku za 20 milionů

A co se na Petříně tedy děje? Lesy hl. m. Prahy provádějí vegetační úpravy. „Poté ale ještě magistrát nechává zrekonstruovat zpevněné plochy kolem rozhledny a v okolním parku,“ vysvětlila Pražskému deníku Alice Cukrová, správkyně Petřínských zahrad.

Zdá se ale, že rekonstrukce ploch má k dokončení daleko. Práce započaly v březnu tohoto roku a podle Cukrové mají být hotové v průběhu léta. Na opravu a revitalizaci parku vyčlenilo hlavní město přes 20 milionů korun.

„Rekonstrukce zahrnuje odstranění starých asfaltových povrchů a vytvoření nové pěší promenády a prostranství z žulových odseků. Revitalizací projdou také trávníky a doplněny budou stávající aleje okrasných stromů,“ vysvětlil Dan Frantík, vedoucí oddělení péče o zeleň v Praze.

Kromě zeleně a chodníků se opravuje také kaple Božího hrobu, která stojí hned vedle rozhledny, a křížová cesta z roku 1836. „Všechny opravy kapliček na křížové cestě by měly být v průběhu prázdnin hotové,“ doplnila Alice Cukrová.

Rekonstruuje se také bývalá rozvodna Českých radiokomunikací. Ta je v majetku soukromého vlastníka a v současnosti se přestavuje na na kavárnu.