Petřínský vrch patří mezi nejhodnotnější a nejpestřejší parkové komplexy v Praze. Území o rozloze zhruba 78 hektarů se skládá z několika historických zahrad a parků, které se od sebe liší svým účelem, obdobím vzniku i současným vzhledem.

Jednou z nich je i zahrada Kinských, kterou 28. října zasáhl požár a nevratně poškodil kostel sv. Michaela. Jako celek je Petřín důležitým parkem v centru metropole s velkou historickou i přírodní hodnotou, ale také potřebou vyváženého rozvoje a tomu odpovídající kvalitou péče.

Dřevěný kostel sv. Michaela ze 17.století byl požárem zasažen v plném rozsahu.
Vyšetřování požáru kostela sv. Michala pokračuje. Policie hledá svědky

„O přípravě koncepce rozhodla rada hlavního města už v prosinci loňského roku. Studie vznikne za účasti odborníků z řad vodohospodářů, krajinářů či památkářů. Důležitou součástí připravované koncepce Petřína je zapojení veřejnosti do celého procesu plánování, tak aby nenastal stejný problém jako s plánovanou výstavbou veřejných záchodů,“ komentuje chystanou koncepci náměstek primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček.

Pro místní i pro turisty

Praha o území Petřína pečuje dlouhodobě a zrekonstruovala zde již několik cest, budov a část parků. Správa takto velkého komplexu však není jednoduchá, jelikož je část lokality chráněnou přírodní památkou a zároveň se nachází v Pražské památkové rezervaci. Petřínské památky navíc navštěvují tisíce turistů a jde také o území důležité pro rekreaci a odpočinek místních obyvatel.

Pražští radní schválili stavbu veřejných záchodů a zázemí pro zahradníky na Petříně, proti němuž protestují občané.
Nové záchody na Petříně zatím nebudou. Zvítězil „hlas lidu“

„Rozhodli jsme se zapojit občany Prahy už na úplném začátku proměny území. Chceme, aby takto komplexní lokalita, která se skládá například z Lobkovické zahrady, Růžového sadu či Nebozízku, sloužila právě místním. Zároveň nemůžeme zapomínat na to, že jde o místo, které za normálních okolností hojně navštěvují turisté, a při vytváření koncepce na tento fakt musíme pamatovat. Parky jsou totiž velmi vytížené a je nutné jim věnovat dostatečnou kontinuální péči,“ popisuje zapojení občanů Ondřej Boháč, ředitel IPR.

První fáze participace území začala ve čtvrtek 29. října, od té doby se Pražané mohou zapojit do přípravy zadání. IPR připravil úvodní video a komentovanou procházku. Náměty k zadání koncepce je možné do 12. listopadu podat pomocí online dotazníku. Veškeré dokumenty a aktuální informace lze najít na www.iprpraha.cz/petrin. Další zapojení veřejnosti bude probíhat na jaře příštího roku. Celá koncepce pak bude hotová příští podzim.

Petřínská rozhledna.
Petřínské sady. Místo lásky skrývá umělý vodopád i unikátní hodiny