Muž, který stojí za současným úspěchem pražské zoologické zahrady, její ředitel Petr Fejk, pravděpodobně opustí svoji funkci. Vyhrál totiž výběrové řízení na místo ředitele Českého národního domu v New YorkuInformovala o tom Česká televize.

Zatím nabídku zvažuje

„Jsme s panem Fejkem v jednání o jeho možném nástupu do čela Národního domu v New Yorku,“ potvrdil Deníku mluvčí ministerstva zahraničních věcí Milan Řepka.

„Vše je zatím předčasné, pan ředitel dostal nabídku od ministerstva zahraničních věcí a zatím zvažuje, zda ji uchopí. Vše bude jasnější ve chvíli, kdy se vrátí ze zahraniční cesty,“ sdělil Deníku mluvčí pražské zoo Vít Kahle. Fejk je v současné době na kongresu Světové asociace zoologických zahrad a akvárií v New Yorku a vrátí se 17. srpna.

Česká národní budova spadá pod Česká centra a sídlí tam například generální konzulát a České centrum New York. Secesní budova na Manhattanu prošla v uplynulých letech kompletní rekonstrukcí, znovu byla otevřena loni v říjnu. Kromě Fejka se výběrového řízení zúčastnili ještě dva zájemci.

„Jedná se o manažerskou, ne diplomatickou práci. Měla by být o něčem podobném jako v zoo, o kulturní a společenské reprezentaci České republiky,“ řekl Fejk České televizi a dodal: „Je dobré odejít na vrcholu, když je všechno v zoo v pořádku.“

close zoom_in Petr Fejk stojí v čele pražské zoo od roku 1997 již 12 let. Původně učitel českého jazyka na gymnáziu působil několik let v čele pražského hudebního klubu Belmondo v Holešovicích. Vedl také vlastní soubor jednoho herce, spolupracoval se členy divadla Sklep či baletním souborem Křeč.

V roce 1997 vyhrál výběrové řízení na ředitele pražské zoo a přes počáteční kritiku a nedůvěru většiny zaměstnanců i veřejnosti kvůli své údajné neodbornosti ji proměnil v zahradu světové úrovně. Zahrada je postupně rekonstruována, přibylo množství pavilónů. Fejk vedl zoo i v těžké době povodní v roce 2002, kdy byla zaplavena spodní část zahrady a některá zvířata uhynula.

Petr Fejk se stal mediálně známou tváří, což také přispívá k úspěchu pražské zoo.

V případě odchodu by Fejk opravdu opustil pražskou zoo na vrcholu. Na rozdíl od jiných pražských turistických destinací zoo nepociťuje odliv turistů. Naopak, již na konci srpna očekává zoo milióntého návštěvníka a rekord 1,3 miliónu lidí z roku 2007 je tak vážně ohrožen. Od roku 2005 neklesla návštěvnost pod milión lidí. Dostatek je i sponzorů a adoptivních rodičů zvířat. A je to především díky proměnám, kterými zoo za poslední léta prošla.

Když v roce 1997 Fejk zoo přebíral, jednalo se o nemoderní, nevýdělečnou a zchátralou instituci, kde zvířata žila většinou v klecích nebo v malých výbězích. Za léta Fejkova působení dostala zoo jednotný grafický design, který zapůsobil především v originální reklamě. Propagace je vůbec silnou stránkou zahrady, která přitahuje nejen návštěvníky, ale i sponzory. Bylo vybudováno několik nových pavilonů, například goril, africké safari nebo indonéská džungle. I proto se pražská zoo ocitla v roce 2008 na 7. místě žebříčku nejlepších zoo světa.