VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Petr Dolínek: Kdo pracuje pro stát, má mít příplatek na život v Praze

/ROZHOVOR, VIDEO/ Život v Praze je drahý. A proto náměstek primátorky a pražský lídr Petr Dolínek (ČSSD) hodlá prosadit příspěvky na bydlení pro zaměstnance ve veřejném sektoru, kteří dojíždějí do metropole za prací. „Když stát přidá svým zaměstnancům, tak pokud o ně soukromý sektor má zájem, bude taky zvyšovat platy,“ řekl v rozhovoru pro Deník.

10.10.2017
SDÍLEJ:

Také uvedl, jak „pohne“ s dostavbou okruhů, bude-li do sněmovny zvolen.

Víte, co Pražany nejvíc trápí?

Je to oblast bydlení a cena služeb. Náklady na život v Praze jsou vyšší než jinde. Dále je to individuální automobilová doprava. Chybí pražský okruh, městský okruh, ale ne všechno investuje město. Chybí nám kapacita na železnici. Odpoledne máme vyšší poptávku po vlacích, než máme nabídku. Takže bychom chtěli přidávat vlaky, nemáme je už ale kam posílat, není prostor. Dále vnímám, že může Pražany trápit dostupnost školek. A nechci zapomenout ani na seniory. Praha nám stárne.

Popsal jste to podobně jako výsledky exkluzivního průzkumu agentury SANEP pro Deník. Z nich vyplývá, že nejvíc Pražany trápí doprava (nedostavěné okruhy, parkování, hluk) a ceny bydlení (jak nájemního, tak pořízení vlastního). Jak to řešit?

Sněmovna musí dát urychleně peníze Ředitelství silnic a dálnic, aby se dostavěl úsek mezi D1 a hradeckou dálnicí. Konečně by se měl přijmout zákon o liniových stavbách, aby šlo udělat to, že postavíte stavbu ve veřejném zájmu a až následně se vypořádáte s majiteli pozemku, kdy jim řádně zaplatíte hodnotu pozemku. To jsou věci, které sněmovna může udělat a musí. U letiště je to obdobné. Sněmovna musí jasně deklarovat, že SŽDC, potažmo ministerstvo dopravy nesmí chrápat, musí zabrat.

O přijetí zákona o liniových stavbách hovoří i hnutí ANO, takže pokud je to priorita před volbami, zřejmě se na tom po volbách dohodnete. Jste schopen říct, do kolika let se Pražané po okruhu projedou? A pokud ne, tak v čem je problém to jasně říct?

Problém je třeba v tom, že se očekávalo, že stavba dostane v půlce listopadu pozitivní stanovisko EIA (posudek vlivu na životní prostředí) na propojení právě brněnské a hradecké dálnice. Ale potom zjistíte, že hnutí STAN prostřednictvím své radní Plamínkové na veřejném projednání řekne, že za město je proti vydání stanoviska EIA. Po třech letech zjistíte, že máte vedle sebe někoho, kdo je lhostejný vůči potřebám Prahy, a přitom je v radě.

Hrozně těžko se říká termín. Kdyby se to ale podařilo, tak určitě v příštím volebním období sněmovny by se mohlo začít stavět. Nejdůležitější je kopnout do země, proto já třeba tlačím na to, aby se začala stavět první stanice metra D mezi Pankrácí a Olbrachtovou. Jakmile se začne jednou stavět, tak už je jistota, že se ten projekt dodělá.

Proč se neřídíte tím, jak mluvíte o metru D, u vnitřního okruhu mezi Pelc/Tyrolkou a Štěrboholy? Opozice chce podpořit koaliční návrh na jeho dostavbu a vy to odsouváte po volbách.

Já nepotřebuji, abychom se na zastupitelstvu plácali po zádech, jak jsme všichni dobří. Podařilo se mi, že až na pár výjimek zastupitelé podporují jak městský okruh, tak pražský okruh. Ta podpora tam je. Ale já teď potřebuji odvést práci. Vykupuji pozemky, připravuji stavební uzávěry, předložím zakázku na projektanty za 300 milionů korun, kterou zastupitelé jednoznačně 2. listopadu schválí.

A nezdá se vám, že je opozice v tomto na koni? Schválit tu zakázku mohlo zastupitelstvo už v září na svém pravidelném zasedání. A ne čekat po volbách, až se dostanete do sněmovny a na své sliby zapomenete.

Já jen připomenu, co je TOP 09 za stranu. Je to strana, která rozhodla o tom, že se na Veleslavíně nepostavil dopravní terminál a není tam parkoviště P+R. Sami tady před několika lety vládli a pro ten městský okruh toho příliš neudělali. Naopak Blanku označili za černou stavbu. Stát nám teď na městský okruh ani výstavbu metra nechce dát ani korunu. A já říkám, až budu ve sněmovně, budu bojovat, abych peníze získal.

Teď mi poraďte. Jak to má mladý Pražan udělat, když chce zakládat rodinu a chce bydlet za slušný nájem… 

Je velká část lidí, kteří na vlastní bydlení nemají, protože dělají profese, kde nejsou tak dobře ohodnoceni. V ten okamžik je potřeba, aby měl stát několik nástrojů. Jedním z nich je bezúročná půjčka. Druhým jsou pozemky, které vlastní stát. A co se s nimi děje? Ve správě je má ministerstvo financí pod vedením hnutí ANO. Když požádáme o pozemek, oni řeknou ne, dáme ho do dražby. Myslíte si, že město může v dražbě koupit pozemek? V žádném případě. Vydělává na tom spekulant.

Přitom tyto pozemky jsme mohli využít k výstavbě nových bytů. Město nikdy nedožene to, že se rozprodal bytový fond. Musí tak vzniknout nový bytový fond. Proto ČSSD chce, aby byl konečně zákon o dostupném bydlení. A pakliže budeme v budoucí vládě, uděláme maximum pro to, aby byl přijat. Budu dále navrhovat, aby lidé, kteří pracují ve veřejném sektoru, dostávali příplatky za to, že žijí v Praze. Aby zoufale nedojížděli.

Jak k tomu prosím vás přijdou zaměstnanci v soukromém sektoru? Tahle politika dotování stát jenom zadluží.

V současné době je větší problém sehnat zaměstnance než práci. Když stát přidá svým zaměstnancům, tak pokud o ně soukromý sektor bude mít zájem, bude taky zvyšovat platy. To znamená, my bychom touto cestou nutili k růstu platů i v soukromém sektoru. Příkladem je dopravní podnik. Když jsem se stal jeho předsedou, zvýšil jsem razantně platy řidičům a následně během dvou let všichni dopravci v okolí Prahy zvýšili platy, aby byli konkurenceschopní.

V těch zásadních věcech se programově shodujete s hnutím ANO, takže je pravděpodobné, že spolu zase povládnete. Mýlím se?

Ale v čem se třeba neshodujeme s Andrejem Babišem je jeho představa, že nenápadně zpoplatní zdravotnictví.

To, co říkáte, on odmítá. Je to uvedeno i v programu. Vám pan exministr Babiš vadí?

To je vedlejší. Já myslím, že to lidi nezajímá. Důležitější je, jestli budou růst platy a penze. Jestli lidi budou mít na to, aby mohli jet někam na víkend či na dovolenou.

Co děláte mimo politiku?

Mám dvě malé děti ve věku 4 a 6 let, snažím se většinu volného času věnovat jim. Mám radost, že už lyžují, lezou po skalách. Jinak si chodím zaběhat, rád jezdím s kamarády na čundry. Velmi rád čtu.

Autor: Marcel Mihalik

10.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Prodavačka v Antonínově pekařství 23 000 Kč Malé řemeslné pekařství v Praze, přijme pro svoje provozovny prodavače/prodavačky na HPP. Práce krátký/dlouhý týden, 5 týdnů dovolené, stravenky, strava na pracovišti zdarma. Gastronomie - Kuchaře přijme restaurace v P-9 40 000 Kč Velmi dobře zavedená restaurace v Praze 9, se zaměřením na italskou kuchyni - pizzerie, přijme kuchaře na pozici hlavní kuchař se zkušenostmi z oboru na hlavní prac. poměr. Nástup možný ihned nebo po dohodě, pracovní doba - směny krátký dlouhý týden nebo též po dohodě. Doprava a logistika - Vánoční kurýr pro firemní dárky 1 200 Kč Hledáme pracovníky s vlastním autem pro předvánoční rozvoz dárků po Praze. Odměna je dle počtu a typu zavezených dárků, cca 1.200 - 2.000 Kč za den. Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 26 020 Kč Učitelé na 2. stupni základních škol Učitelé informatiky pro 2. stupeň základní školy. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč, mzda max. 32930 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Mezi školami č.p. 2322/1, Kontakt: e-mail: reditel@fzsmeziskolami.cz, tel.: 251619150 (všední dny 8-15:30), , Požadovaná kvalifikace: VŠ vzdělání zaměřené na přípravu učitelů dle zákona č. 563/2004 Sb, v aktuálním znění. Druhý aprobační předmět - libovolný (český jazyk, angličtina, hudební výchova, fyzika). Ubytování mimopražským zajistíme., , Zaměstnanecké výhody: 8 týdnů dovolené + 12 dnů studijního volna, stravování ve školní jídelně za režijní cenu. Pracoviště: Fakultní zš pedagogické fakulty uk, Mezi školami, č.p. 2322, 158 00 Praha 58. Informace: Petr Vodsloň, +420 251 619 150,603 420 512.

Vrak stojíci na pražském Jižním Městě, na parkovišti v Metodějově ulici, 3. září
41

Roky zabírají vraky místa v (nejen) pražských ulicích. Pomůže zákon?

Policie pátrá po třech zlodějkách z pražské restaurace.
6

Policie hledá zkušené „chmatačky“. V pražské restauraci vzaly hostovi peněženku

Nejdéle dojíždějí do práce Středočeši. Na cestě tráví i víc než dvě hodiny denně

/PROKLIKEJTE SI JEDNOTLIVÉ KRAJE/ Delší dobu tráví cestou do zaměstnání lidé z oborů, které nabízejí nadstandardní mzdy - třeba banky či právnické firmy.

Jak jsme žili v Československu. Tento týden na Chodově

Pražský deník připravuje unikátní cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden zveřejňujeme historické zajímavosti a archivní snímky z jednotlivých pražských čtvrtí z let 1918 až 1992. Podíváme se, jak se za Československa žilo lidem, nahlédneme do kronik a archivů, necháme si vyprávět od místních obyvatel. V dalším díle, který vyjde v pátek 16. listopadu, se podíváme do Hloubětína!

Silničáři v Praze jsou připraveni na zimu. Někde funguje protinámrazový systém

/FOTOGALERIE/ I když to při pohledu na teploměr nevypadá, ve čtvrtek 1. listopadu začala pro silničáře další zimní sezona. Podle zákona skončí na konci března příštího roku. Technická správa komunikací hlavního města Prahy (TSK) v tomto týdnu představila, jakými prostředky bude s případnými rozmary počasí bojovat.

Letiště Václava Havla bojuje s hlukem. Chce omezit noční provoz letadel

Letiště Praha s ohledem na současný nárůst leteckého provozu v České republice i v Evropě zavede další preventivní opatření k udržení stavu noční hlukové zátěže v městských částech Prahy a obcích v bezprostředním okolí letiště, které jsou dotčené leteckým provozem. Cílem je snížit celkový počet nočních vzletů a přistání nad letištěm mezi desátou večerní a šestou hodinou ranní a více regulovat provoz ve zmíněném časovém pásmu, včetně zpožděných příletů a odletů z pásem navazujících.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT