VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Agentura Praha 5 dostala výpověď

SMÍCHOV - Smlouvy s Agenturou Praha 5, která pro městskou část vybírá dlužné nájemné, včera vypověděli zastupitelé páté městské části. Hlavním důvodem je podle starosty Prahy 5 Milana Jančíka (ODS) to, že způsob vymáhání dluhů byl příliš komplikovaný, vzbuzoval dotazy a kritiku. „Nakonec i sami dlužníci posílali peníze na několik různých účtů. Tři roky už bojuji za zpřehlednění systému,“ uvedl včera Jančík.

29.6.2007
SDÍLEJ:

Starosta Prahy 5 Milan JančíkFoto: Deník

Opozice starostovi ovšem připomněla, že ještě před nedávnem společnost obhajoval. „K jakému závažnému posunu došlo od 22. března, kdy jste tvrdil, že je vše v pořádku?“ ptal se zastupitel Ondřej Gál (ODS). Dočkal se ale opět odpovědi v tom smyslu, že starosta na komplikovanost už upozorňuje delší dobu.

Spolupráce agentury a městské části tak ke konci roku skončí. Postoupeny jí byly ještě pohledávky vzniklé do konce roku 2006. Dluhy vzniklé v letošním roce už budou řešeny novým systémem. Jakým, zatím není zřejmé.

Činnost Agentury Praha 5 byla zpochybňována především kvůli neobvykle vysoké odměně, kterou si z vymožených částek nechávala. Podle smlouvy jí totiž vždy připadlo 40 procent. Obvyklá taxa je přitom okolo deseti procent. Za tři roky práce tak od radnice získala více než jedenáct milionů korun. Podle auditorské zprávy, která hodnotila hospodaření v loňském roce, dokonce společnost nepostupovala městské části pohledávky.

Kromě toho se v závěrečném vyúčtování objevily další nejasnosti. Podle auditora Jaroslava Vošty totiž radnici chybí doklady k účetním operacím za více než osmnáct milionů korun. Také byla páté městské části způsobena mnohamilionová škoda kvůli podvodu několika zaměstnanců správcovské firmy. „Podal jsem trestní oznámení na neznámého pachatele. Zaměstnanci některé faktury za služby platili dvakrát,“ vysvětloval včera Jančík.

I přesto však včera zastupitelé vyúčtování předešlého roku schválili.

Čtětě dále související články o hospodaření Prahy 5 . . .

Smlouvy Prahy 5 šetří policie - červen 2007

SMÍCHOV - Radnice páté městské části v úterý narychlo vypověděla smlouvy s firmou Agentura Praha 5, která pro ni řadu let vymáhala dlužné nájemné. Stalo se tak ve stejný den, kdy kanceláře na radnici prohledali policisté z protikorupční jednotky a zabavili dokumenty související s touto firmou. Radnice dosud spolupráci obhajovala, podle mluvčího Jana Šlajse je ale nyní třeba vyjasnit veškeré pochybnosti. Jak před několika týdny Pražský deník upozornil, Agentura Praha 5 pro radnici vymáhá dlužné nájemné a nechává si 40 procent ze získaných peněz. Obvyklá taxa je přitom okolo deseti procent. Za tři roky práce pro radnici tak firma vydělala více než jedenáct milionů korun.

Platná či neplatná?

V úterý navštívil radnici tým policistů z protikorupčního oddílu. „Mohu potvrdit, že se tím zabýváme. Zajistili jsme materiály a nyní probíhá prověřování,“ potvrdila včera policejní mluvčí Veronika Dunková. Jak dodala, zatím nebylo ve věci zahájeno trestní stíhání. Uzavření smlouvy od počátku provázejí nejasnosti, podle některých zastupitelů je dokonce neplatná. „Zastupitelstvo ji pouze vzalo na vědomí, ale neschvalovalo. A to i přesto, že podle zákona mělo. Podepsal ji pouze starosta. Proto je od začátku neplatná,“ tvrdí zastupitelka Eva Hochheimerová (SNK-ED).

Její slova potvrdil i advokát Oldřich Choděra: „Pokud ji zastupitelstvo neschválilo, je neplatná.“ Zároveň upozornil, že starosta Milan Jančík (ODS) podpisem smlouvy pravděpodobně překročil svou pravomoc. „Mohlo by jít o porušování povinnosti při správě majetku,“ konstatoval.

Jenže radnice si nyní podle některých zastupitelů přidělává problémy tím, že smlouvu vypověděla. Dlužníci pak budou moci na městské části vymáhat zaplacené dluhy jako škodu, protože je agentura vybírala neoprávněně.

„Je to pravděpodobné. Obávám se ale, že tak komplikovaný případ musí rozhodnout soud,“ řekla včera Hochheimerová. Podle Choděry je ale tato obava zbytečná. „Peníze požadovat zpátky nemohou, protože organizace byla povinna předat peníze radnici, takže dluh byl uhrazen,“ uzavřel.

Eva Benešová

 

Bohatí vymahači - podzim 2006

PRAHA 5 – Pátá městská část má další specialitu. Vymahačská firma si zde z dlužného nájemného ponechává 40 procent. Ostatní radnice přitom takovým firmám platí mnohem nižší částky, případně vymáhají nájemné vlastními silami. Například Praha 11 a 13 převedly zodpovědnost za dlužný nájem na správcovské firmy, které jinak zajišťují u městských bytů veškerý servis. „V naší městské části máme tři takové firmy. Při vymáhání nájmu využívají právních služeb, na které jsme jim tento rok vyčlenili 650 tisíc korun,“ uvedl mluvčí radnice Prahy 13 Samuel Truschka.

Šestá městská část sice v posledním roce také využívá služeb vymahačské společnosti, ta pro ni ale pracuje za mnohem menší zisk. Připadne jí pouze 20 procent z vymožených dluhů, zbytek jde do radniční kasy.

Starosta Prahy 5 Milan Jančík má ale pro nezvykle vysokou odměnu jasné vysvětlení: „Společnost na sebe převzala veškerou agendu spojenou s nájmy. Platí právníky, soudní spory. Za tyto věci stejně utratí přibližně 30 procent získané částky, takže konečná odměna je pouze 10 procent, což je naprosto přiměřená suma.“

Rada Prahy 5 zítra zhodnotí, zda je pro ni práce agentury přínosem. V případě kladné odpovědi jí předá vymáhání dluhů vzniklých v letech 2004 až 2006. Prozatím měla za úkol získat dlužné nájemné vzniklé od roku 1993 do roku 2004, které dohromady činilo více než 58 milionů korun.

Eva Benešová

 

29.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Služby - Dlouhodobý přivýdělek 200 Kč

Naše firma se dlouhodobě zabývá čištěním sedacích souprav a čalounění. Do našeho kolektivu sháníme nového kolegu. Nejedná se o pravidelnou pracovní dobu, práce je nepravidelná, nárazová a velmi dobře ohodnocená (vhodná jako druhé zaměstnání)

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 104 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 104 kč, mzda max. 126 kč. Volných pracovních míst: 15. Poznámka: Místo pracoviště:, - DHL Solutions a.s., Poděbradská 603, Jirny , , Prvotní kontakt:, - e-mail: info@rekondra.cz, - osobně Štěrboholská 353/98, Praha 10, - tel.: 602 375 977, , Zaměstnanecké výhody:, - stravenky v hodnotě 40 Kč, Bonusy do 3000 Kč. Pracoviště: Rekondra s.r.o. - jirny, Poděbradská, č.p. 603, 250 90 Jirny. Informace: Nataliia Bobrovska, +420 602 375 977.

Gastronomie - Gastronomie Obsluha v zařízeních rychlého 17 000 Kč

Obsluha v zařízeních rychlého občerstvení Bageterie Boulevard. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 22600 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Kontakt e-mailem možnost zkráceného úvazku na 20 hod. , potravinářský průkaz, min. 1 rok praxe ve vedení pracovníků , plynulá čeština na výborné úrovni , Dotované stravování ,flexibilní pracovní doba. Pracoviště: Unlimited horizon, s.r.o. místo výkonu na poříčí 42, Na poříčí, č.p. 1052, 110 00 Praha 1. Informace: Anna Burian, +420 732 474 257.

Marketing, média a tisk - Marketing, média a tisk Marketingový manager 50 000 Kč

Specialisté v oblasti reklamy a marketingu, průzkumu trhu Product development Manager. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 50000 kč, mzda max. 70000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Popis činnosti: Vývoj a vedení koncepce nových produktů na trhu Pet foods; prezentace a marketingová činnost spojená s vývojem nových produktů; řízení strategie produktů; řízení poptávky z trhu a její realizace; podrobná analýza trhu, Praxe a požadavky: praktické zkušenosti s vývojem nových produktů a přicházení s nimi na trh v segmentu Pet foods; znalost vedení marketingových akcí v souvislosti s novými produkty; zkušenost s vedením kolektivu, asertivní osobnost, plynulá znalost AJ, ŘP, zodpovědnost, analytické, logické a kreativní myšlení, velmi nutná je láska ke zvířatům. Pracoviště: Vafo praha, s.r.o., K Brůdku, č.p. 94, 252 19 Rudná. Informace: Zlata Bilecová, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 19. července 2018

Extrémní obscénnosti v Trutnově a postsovětský násilník v Brně: videa dne

Metropolitní plán se představuje Pražanům.
12

Městské části mají desítky výhrad k návrhu Metropolitního plánu

Ředitel Nemocnice Na Františku končí, na svou funkci rezignoval

Obvinění z manipulací s veřejnou zakázkou, které obdržel minulý týden, bylo důvodem rezignace ředitele Nemocnice Na Františku Roberta Zelenáka. Radní Prahy 1 dnes jeho rezignaci přijali. Do dalšího jednání rady, které proběhne 17. července, jej zastoupí právnička nemocnice Alena Hanilcová.

Primátorka Krnáčová: Investice do školství jsou nejvyšší od roku 2011

Celý letošní školní rok se Pražský deník ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy ptal studentů, co je nejvíce trápí, co je zajímá a co by mohlo být na jejich škole či v Praze lepší. V létě budeme naopak přinášet reakce magistrátu na problémy tížící studenty. Dnes se zaměříme na oblast investic do pražského školství.

Pražští veterináři letos našli závady u pětiny prodejců na farmářských trzích

S rychlým nástupem jara se inspektoři Státní veterinární správy působící v Praze zaměřili také na kontrolu prodeje potravin na farmářských trzích. Konkrétně šlo o živočišné komodity jako jsou maso, ryby, masné a rybí výrobky, vejce, mléko a mléčné produkty či med. 

Přes Prahu se opět přehnala bouřka s krupobitím. Problémy mělo i letiště

/VIDEO/ Páteční výstraha před silnými bouřkami meteorologů tentokrát byla přesná. Kolem poledne se silný déšť doprovázený větrem a kroupami prohnal Prahou. Ve srovnání se středečním řáděním počasí teď nezpůsobilo takové škody. Největší problémy podle všeho zaznamenali obyvatelé Prahy 6. Na chvíli se omezil dokonce provoz na Letišti Václava Havla.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT