Vadí jí především údajné podhodnocení ceny pozemku. Podle znaleckého posudku, který si radnice nechala zpracovat, má metr čtvereční tohoto 22 tisíc metrů velkého pozemku v Radlické ulici hodnotu 2210 korun. Celková cena je tedy přibližně 48 milionů. „Vedlejší pozemek byl prodán za 2700 korun za metr. To by se nám cena vyšplhala už na 60 milionů.

Jde proto o velmi nevýhodný obchod,“ tvrdí zastupitel Lukáš Budín (SZ). Oslovení realitní agenti připustili, že cena by mohla být vyšší, přípustná je podle nich ale i ta určená znalcem.

Účelová cena?

Podle Budína je účelově propočítána tak, aby byla nižší než 50 milionů, a obchod tak nemuselo schvalovat ještě zastupitelstvo magistrátu. To ale starosta Prahy 5 Milan Jančík (ODS) popírá.

Pozemek, který nabízíme, nemá v současnosti pro městskou část užitek. Zařízení městské části, jako jsou budovy radnice, domovy seniorů nebo školky, se tam stavět nedají, z tohoto pohledu je pro nás nevyužitelný. Navíc je vedle radlické radiály a je na něm stavební uzávěra,“ vysvětloval včera.

Směna je navíc podle něho jediným možným řešením, protože rozpočet je už uzavřený a na zaplacení objektu v něm nejsou peníze. Opozice se navíc obává, že rekreační objekt nebude vytížen. „Zájem rodičů o školy v přírodě upadá. To mám podložené jak ze zkušeností, tak od samotných učitelů. Navíc jde o nejdražší horskou lokalitu v České republice,“ dodal Budín.

Starosta Jančík ale obchod brání. Podle něj městská část o takové zařízení usiluje už celá léta. „Máme v městské části patnáct škol, které si platí pobyty na škole v přírodě. Také seniorská základna je široká a všichni budou moci toto zařízení využívat,“ slíbil včera. Horská chata ve Špindlerově Mlýně má kapacitu 100 lůžek, restauraci pro 80 hostů, saunu, vířivku i fitness.