Pátá městská část zašla letos ještě dál. Dotuje slavnosti soukromé společnosti. Zastupitel páté městské části Lukáš Budín (SZ) to kritizuje. „Jde o princip. Městská část takhle rozdává peníze na akce, které jsou nekoncepční,“ rozhořčuje se. „Mělo by to být naopak. Soukromé podniky by měly sponzorovat městskou část,“ doplnil Budín. Radní pro kulturu Prahy 5 Michal Tuček (SNK-ED) i starosta Milan Jančík (ODS) ale dotaci obhajují.

„Dotaci jsme poskytli proto, že na našem území je jeden z největších pivovarů a také proto, že je to akce pro celou rodinu,“ uvedl Tuček. Druhou městskou část stálo vinobraní loni přibližně osm set tisíc. Zhruba třetinu částky jsme zaplatili za stavbu a demontáž pódia, zbytek stála umělecká vystoupení,“ vysvětlila Deníku vedoucí kanceláře starostky Prahy 2 Jitka Slavíková. Pro letošek si městská část připravila v pokladně částku o něco vyšší. „Nevíme, kolik to nakonec bude. Třeba jestli bude pršet a budou se montovat další stany a tak dále,“ odůvodnila zvýšení nákladů starostka dvojky Jana Černochová (ODS).

Praha 3 mlčí

Zato radnice Prahy 3 odmítla náklady na akci zveřejnit. Ohání se obchodním tajemstvím, nechce ani sdělit, jací umělci a za kolik peněz na vinobraní vystoupí. „Celé nám to dělá na klíč soukromá agentura Key production. My nevíme, kolik a za co zaplatí,“ argumentoval mluvčí Jan Sotona. Sdílnější však nebyli ani v agentuře. „Na všechny otázky okolo vinobraní bude odpovídat městská část. Podrobnosti okolo smluv bychom stejně nesdělili,“ řekl Deníku Jan Zilvar z Key production. O výši nákladů na vinobraní se strhl boj už při schvalování rozpočtu. „Výše částky je přinejmenším přehnaná. Také jsme požadovali, aby peníze nebyly zahrnuty do financí na kulturu. Nevím, co je kulturního na pochlastávání na náměstí.

Mnohem zajímavější akce byly ihned smeteny ze stolu,“ postěžoval si opoziční zastupitel Prahy 3 Matěj Stropnický (SZ). Pátá městská část sice z obecní kasy vydala na pivní slavnosti o čtyři sta tisíc méně než radnice dvojky a trojky, občané si ovšem sáhnou hlouběji do kapes, pokud se rozhodnou akci navštívit. Například rodinná vstupenka na oba dva dny stojí 1500 korun. Kromě výše vstupného kritizuje opozice to, že radnice vlastně daruje peníze soukromé společnosti na její akci.

Nulové zisky

Žádná z uvedených městských částí nepočítá se zisky ze slavností. „Peníze, které vybereme od stánkařů, jim vrátíme, pokud dodrží řád. Je to vlastně taková záloha,“ podotkla starostka Prahy 2 Jana Černochová. Nárok na peníze má pouze radnice páté městské části, a to proto, že jí pořadatel musí odvést pět až deset procent z prodaných vstupenek. Slavnosti by muselo navštívit ovšem nejméně dvacet tisíc lidí, aby se jí investice vrátila. „Když přijde pět, budeme rádi. Je to první ročník,“ zmínil Tuček.