Soukromý investor plánuje mezi Jižní spojkou a ulicemi Vrbova a Ke Krči vystavět několikapatrovou budovu se stovkami bytů, parkovacích míst a 3000 metry čtverečními obchodních ploch. Podle místních obyvatel tím developer zlikviduje zeleň, která nyní zatížené území chrání před hlukem z Jižní spojky. Odvolávají se také na dopravní přetíženost oblasti a údajně nevhodný vzhled komplexu. Pod petici se podle předkladatele Davida Boreckého podepsalo 2300 lidí.

Za projektem s názvem Obytný soubor Braník stojí podle dřívějších informací médií firma Multiprojekt. Předsedou představenstva této společnosti je bývalý starosta Prahy 1 a člen ODS Petr Hejma.

„Projekt v předložené podobě na minulém zasedání zastupitelstvo zamítlo jako předimenzovaný,“ řekl mluvčí městské části Jan Sochor. Nyní je v procesu posouzení vlivů stavby na životní prostředí, v takzvané velké EIA. Rada ale podle Boreckého před časem svým stanoviskem umožnila změnu v územním plánu, kterou se zvýšil koeficient zastavěnosti. Umožnila tak samotnou výstavbu.

Na jednání přišlo několik desítek lidí. Mnozí z nich se ani do zasedací síně nevešli a nedostatek místa hlasitě komentovali.

„V místě nekontrolovaným způsobem probíhá výstavba, která výrazně ovlivňuje život místních,“ řekla zastupitelka za zelené Iva Kotvová. Podle Petra Štěpánka (SZ) by radnice měla projevit větší zájem o veřejnou diskusi s občany.

„Máme zaděláno na další Spořilov,“ upozornil Ladislav Kunert (TOP 09), který v narážce připomněl dopravní přetíženost Spořilovské ulice. Opoziční zastupitelé si za svá vystoupení vysloužili bouřlivý potlesk.

Protivníci oponují tím, že oblast je neudržovaná. „Je to neobyvatelná zóna, kam se stěhují jen feťáci,“ řekl radní Milan Mikunda (ODS). Na jeho projev reagovali lidé nesouhlasnými výkřiky.

„Mohu vám slíbit, že budeme hledat kompromis v komunikaci,“ uvedl starosta Pavel Horálek (ODS).

Zastupitelé Prahy 4 už v září odhlasovali omezení pro výstavbu, kterou na Kavčích horách plánuje soukromý investor, společnost Prominecon Group. Nové domy by měly mít maximálně desetimetrovou výšku, respektive dvě nadzemní podlaží. Zastavět by se mělo také maximálně 30 procent pozemku.