Tímto sloganem se včera desítka členů Národní rady osob se zdravotním postižením snažila na Václavském náměstí oslovit kolemjdoucí, aby svým podpisem podpořili petici za přijetí evropské směrnice o ochraně handicapovaných. Pokud by podepsalo více než milion Evropanů, musela by se totiž Evropská komise směrnicí zabývat. „Na nás teď bude, abychom sehnali více jak dvacet jedna tisíc podpisů,“ uvedl předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása, který si od kampaně slibuje především srovnání postavení mezi handicapovanými a zdravými.

Přestože život zdravotně postižených lidí se podle jednoho ze sběratelů podpisů Jana Hutaře v Praze výrazně zlepšil, stále není bezproblémový. „Denně se musíme potýkat například s tím, že v Praze chybí toalety. I když je tu více pracovních příležitostí, mají handicapovaní nejvyšší průměrnou nazaměstnanost a obvykle vydělávají i výrazně méně než lidé zdraví,“ připustil Hutař, který je sám na vozíčku. Dalším problémem podle něj je, že většina pražských bytů není bezbariérových.

„S kampaní jsme v Praze odstartovali oficiálně včera, na internetových stránkách už ale petici podepsalo zhruba sedmdesát tisíc lidí. Věříme, že se nám proto potřebný počet podpisů podaří shromáždit,“ doufá další z iniciátorů pražské kampaně Miroslav Vízek.
Pokud by byla směrnice schválena, musela by ji Česká republika zapracovat do zákonů. Kdy by se tak mohlo stát, ale představitelé rady nedokázali odhadnout.

Kde všude je možno petici podepsat:

Na internetové stránce Národní rady osob se zdravotním postižením (až do září)
Veletrh neziskových organizací (4. dubna)
Den handicapu na pražském Výstavišti (17. až 20. dubna)
Konference bez bariér, Kongresové centrum Praha (23. a 24. května)