Během setkání se řešilo jediné – Rada Prahy 5 dne 13. května jednomyslně schválila postoupení námětů na nový územní plán pro Prahu 5. Bez dalšího projednání s veřejností a v zastupitelstvu je pak zaslala pražskému magistrátu. Lidem, kteří petici podepsali, nejvíce vadí, že se mezi návrhy objevilo například zastavění Dívčích hradů, parku Kavalírka, stolové hory Vidoule či narušení Prokopského údolí.

To však zásadně odmítá místostarosta Prahy 5 Petr Horák (ODS). „Myslím si, že tu došlo k zásadnímu omylu. Radní magistrátu pro územní rozvoj Martin Langmajer (ODS) vybídl městské části, aby mu zaslaly své náměty k územnímu plánu. A my jsme neudělali nic jiného, nechali jsme zpracovat několik návrhů, z nichž některé se týkají horizontu až dvaceti let, a nabídli je k zvážení,“ hájí radnici Horák.

Stovky lidí však mají o zeleň na páté městské části strach. Na tiskovou konferenci přišli zástupci hned několika občanských sdružení, přičemž nejčastěji zmiňovali obavy o zdraví dětí, rapidní zhoršení dopravní situace a o následný úbytek parků a dětských hřišť.

„Já, stejně jako mnozí další, nechápu, že městská část odmítá diskusi se svými občany. Rada má devět lidí, kteří rozhodli o budoucnosti tisíců obyvatel Prahy 5. Radnice nevykazuje žádnou snahu o vyslechnutí, jednoduše asi nechce, aby se její občané k tomuto problému vůbec vyjadřovali,“ myslí si Jan Formánek ze Sdružení pro ochranu příznivých životních podmínek v Praze 5.

„Obavy vážně nejsou na místě,“ snaží se mírnit napětí Horák. „Koncept územního plánu se teprve začne řešit, v následujících letech bude mít veřejnost možnost se ke všemu vyjádřit. My jsme poskytli pouze návrhy, nikde přeci není psáno, že se všechny uskuteční. Například o parku Kavalírka jsme jasně řekli, že se jeho podoba měnit nebude,“ dodává.