Magistrát o uzavření prostoru kolem metronomu rozhodl minulý čtvrtek na základě posudku stavebního úřadu Prahy 7. Teď starosta Čižinský informoval o novém posouzení, kde odborníci z Kloknerova ústavu ČVUT píšou, že lze „na volných veřejných plochách v půdorysu zastropení ponechat stávající pěší provoz“. Hlavní město by však nemělo podle statiků povolovat v okolí kyvadla veřejná shromáždění, kdy by hrozilo, že se pod náporem většího počtu lidí konstrukce zřítí, podobně jako na konci roku 1962 šlo k zemi sousoší přezdívané „fronta na maso“.

Prostor „pod Stalinem“, kde fungovalo kulturní centrum Containall, však musí zůstat nadále zavřený. Další osud bývalého Stalinova pomníku určí diagnostické práce, které by měly být hotovy na konci roku 2019. Stalin - tedy coby název místa, nikoliv postava temné kapitoly dějin - si každopádně už našel mnoho zastánců.

„Nechceme, aby toto místo a jeho jedinečné genius loci bylo zničeno výstavbou či jakoukoliv zásadní přeměnou,“ píše petiční výbor z iniciativy „Za záchranu Stalina“. Občané dodávají, že mají prostě prostor na Letné rádi takový, jaký je, a nechtějí být spojováni s jakoukoliv politickou stranou.

Signatářům petice se každopádně nelíbí plány, o nichž v poslední době mluví právě politici. Pražští zastupitelé na poslední schůzi jednomyslně schválili založení Muzea paměti XX. století, avšak sídlo instituce mapující totalitní režimy v Československu neurčili. Shoda nepanuje ani v koalici Pirátů, Prahy sobě a Spojených sil (TOP 09, STAN, KDU-ČSL). Například radní Haně Marvanové (STAN) by se podzemí pod pomníkem zamlouvalo, tento nápad podporuje také opoziční ODS i někteří historici.

Názor starosty je nezměnitelný

„Můj názor je nezměnitelný. Nemohu dopustit, abychom poškodili park Letenské sady, což je jedna z mála oáz, která v centru města ještě zbývá,“ uvedl však dříve starosta Čižinský, který se spolu s dalšími kolegy ze „Sedmičky“ bojí nárůstu dopravy i vysokých ekonomických nákladů na rekonstrukci. Ze stejného důvodu Čižinský a spol. odmítali i projekt nového sídla Národní galerie.

Opozice namítá, že Praha sobě nechce muzeum totality pod Pražským metronomem proto, že Containall je byznys lidí napojených na koaliční hnutí v čele s nočním starostou Janem Šternem. Kolektiv kolem kulturního centra toto tvrzení odmítl s tím, že projekt vznikl už v roce 2013 za primátora Bohuslava Svobody (ODS), podpořil jej i jeho nástupce Tomáš Hudeček (TOP 09) a exprimátorka Adriana Krnáčová (ANO) poskytla záštitu. Na každou sezónu má Containall s magistrátem uzavřenou nájemní smlouvu a smlouvu o výpůjčce.

„Kromě klasického nájmu máme významné náklady mimo jiné s úklidem celého prostoru a jeho okolí (a to opravdu nikoli pouze po našich hostech) či provozem důstojných, splachovacích záchodů bez možného napojení na kanalizaci, které jsou bezplatně k dispozici všem návštěvníkům parku (jen jejich provoz stojí cca 45 tisíc korun měsíčně). Stejně tak je každému volně k dispozici veškerý náš mobiliář,“ uvedli lidé z Containallu na facebookové stránce Stalin.

„Vzniku navrhovaného muzea fandíme a věříme, že má v naší společnosti své právoplatné místo. Nemyslíme si ale, že by to mělo být uprostřed Letenských sadů,“ dodávají závěrem. Zmiňovaná petice žádající zachování současného využití bývalého Stalinova pomníku nasbírala od pondělí na internetu už skoro deset tisíc podpisů.

„V minulosti již proběhlo mnoho developerských pokusů o uzavření této lokality a plánování výstavby velkých projektů uvnitř jednoho z největších pražských parků. Tento prostor si přes svůj totalitní původ sám našel svou funkci na celosvětové kulturní a sportovní scéně. Lokalita pražského Stalina je celosvětově známá jako místo s jedním z nejhezčích výhledů na Prahu, jako místo pro zábavu i odpočinek a jako legendární místo pro skateboarding,“ zmiňují petičníci, mezi nimiž je DJ a producent Jakub Strach alias NobodyListen nebo skateboardista Petr Humpl.