„Vzhledem k vážnosti situace jsme pozastavili distribuci veškerého ptactva," řekl Kažimír. Centrum o výjimku, díky níž by mohlo s ptáky v Horních Počernicích dál obchodovat, zatím veterináře nepožádalo. „A to vzhledem k administrativní i časové náročnosti získat tento dokument. Do budoucna určitě plánujeme problém řešit v případě, že by opatření trvalo déle než předběžně deklarovaných 30 dní a týkalo se také více našich prodejen než této jediné," dodal ředitel.

Ptačí chřipka se objevila i v Praze 

Lidé by ale neměli rozdíl v pobočkách poznat. „Vzhledem k počtům zvířat, která v prodejnách aktuálně máme, by vážnější výpadky v horizontu 30 dní hrozit neměly," řekl Kažimír.

Veterináři v úterý potvrdili ptačí chřipku u druhé volně žijící labutě v Praze, nalezena byla na Střeleckém ostrově. Hlášení o úhynech ptáků dostávají z celé republiky. Lidem doporučují, aby veterináře informovali hlavně o větších úhynech.

Řetězec má asi 150 poboček

V ČR se chřipka objevila zhruba před dvěma týdny po deseti letech, je i v mnoha dalších evropských zemích. Zatím je na území státu sedm ohnisek, hlavně na jižní Moravě, ale také ve středních Čechách a v Jihočeském kraji. Ochranná a dozorová zóna zasahuje do Česka také na Náchodsku, ohnisko je v Polsku.

Pet Center má zhruba 150 poboček. Ročně firma obslouží 2,7 milionu lidí. Řetězci předloni vzrostly tržby o 16 procent na 767 milionů korun. Zisk klesl o pět procent z 10,3 milionu korun v roce 2014.

Čtěte také: Potvrzeno: na ptačí chřipku uhynula v Praze druhá labuť