Figuranti, kteří byli pod sutinami zahrabaní skoro hodinu, asi radost neměli. Zato dva němečtí ovčáci a jeden belgický se nemohli dočkat, až se pustí do práce.

Podmínkou je nadšení

„Nadšení pro práci je u záchranářských psů podmínkou,“ uvedl osmačtyřicetiletý Jaroslav Filip, který se kynologii profesionálně věnuje už 23 let. Se čtyřletou Roxy, fenkou německého ovčáka, patří mezi čtyři kynology, kteří jsou stálými členy Záchranné kynologické skupiny městské policie. Tu v současnosti tvoří čtyři strážníci a šest psů, kteří společně působí na celém území Prahy.

Skupina asistovala například u prohledávání sutin spadlého domu U Myšáka ve Vodičkově ulici, nebo při výbuchu plynového potrubí na Smíchově. Roxy uspěla ve včerejším tréninku na sto procent. Našla a radostně ohlásila oba figuranty. „Nikdy mě nezklamala, ani v soutěžích,“ chválí Filip svoji fenku. Byla to právě Roxy, která našla jednu osobu v Kladně, kde se na sběrače kovů zřítila střecha.

Přísné zkoušky

„Roxy je moje první fenka, dříve jsem cvičil šest psů,“ svěřil se psovod Filip. „Záchranářka“ Roxy musí, dříve než nastoupí do služby, složit přísné zkoušky zaměřené na vyhledávání osob v sutinách, které mají atesty ministerstva vnitra. Jsou náročné a musejí se každé dva roky opakovat. „Výcvik psa trvá asi dva roky a musí být pro psa zábavou, protože práce v sutinách je pro psy velmi vyčerpávající,“ uvedl Filip, který pro práci připravuje také osmnáctiměsíčního dobrmana. Do výcviku zapojil postupně celou svoji rodinu, figuranty psům už dělají jeho děti – tříletý syn a pětiletá dcera.