Novou oficiální a patřičně reprezentativní místnost pro uzavírání manželství má Praha 6 v opravených prostorách Pelléovy vily, která letos slaví 120. výročí svého vzniku.

Neorenesanční objekt byl postaven v roce 1890 a později dostal název podle francouzského generála M. C. J. Pellého, který ve své armádní kariéře působil v roce 1919 jako hlavní velitel československé armády.

Necitlivé úpravy kvůli školce

Architekt Pelléovy vily Rudolf Koukola se podílel i na výstavbě dalších domů bubenečské enklávy, která si dodnes udržela osobitou atmosféru. Vilu vyzdobil bohatými štukami a udělal z ní pro soukromé majitele honosné sídlo, ke kterému náležela rozlehlá zahrada. Vedle vily stála prostorná konírna, za první republiky přestavěná na obytný domek.

Krásná vila byla uzpůsobena i pro pobyt služebnictva, které mělo v suterénu vlastní místnost. Vedle té vznikla například prádelna, žehlírna a další místnosti sloužící personálu pro péči o fungování domu.

Po válce se vila stala majetkem obce. Od roku 1978 zde fungovala mateřská školka. Interiér musel být pro novou funkci domu upraven. Například původní parkety nahradily koberce a někde linoleum. Měnily se i polohy příček, přibylo nezbytné sanitární vybavení.

Africké sochy známého umělce

„Málokde se mohla školka pochlubit tak dobrou adresou. Každé vyzvedávání dcery se pro mne stalo svým způsobem estetickým zážitkem,“ směje se při vzpomínce sekretářka Ludmila Vašetová. Mateřinka zde působila až do počátku devadesátých let.

Následně proběhla velká rekonstrukce, za niž zaplatila šestá městská část 32 milionů korun. V roce 2003 zde otevřela galerii českého grafika a malíře Jiřího Anderle, který v ní vystavuje průřez svou dlouholetou činností a má zde i expozici afrického umění, převážně soch.

Provozovatelem je Obecně prospěšná společnost Pelléova vila, zakladatelem městská část Praha 6 a Nadace Milady a Jiřího Anderleových.

„Jsem moc rád, že Galerie Anderle plní své kulturní poslání na sto procent. Spousta lidí do ní jede nejen z jiné městské části, ale i z oblastí ležících za metropolí. Je to další místo, na které můžeme být všichni v Praze 6 patřičně pyšní,“ řekl tamější starosta a zároveň poslanec Tomáš Chalupa.

Zájem o svatby je obrovský

K vile je to jen pár minut od stanice metra Hradčanská, i když přístup dočasně omezila stavba tunelového komplexu Blanka.

V červnu se Pélleova vila stala oficiální obřadní síní Prahy 6, když v této funkci nahradila Skleněný palác. Zájem o uzavření sňatku je zde veliký. Mezi další populární místa na „šestce“, kde si lidé oficiálně slibují lásku na celý život, patří Písecká brána, obora Hvězda, Jenerálka, Břevnovský klášter nebo Divoká Šárka. „Skleňák“ nyní městská část využívá pro oslavu zlatých svateb a jubileí, ale hlavně je v něm informační centrum.