Centrum pro studium vysokého školství (CSVŠ) pro ně připravilo on-line kombinovaný kurz Vysokoškolská pedagogika zaměřený hlavně na praktické problémy výuky. Kurzy by měly přispět k lepší komunikaci přednášejících se studenty, řekla Jindra Lisalová z CSVŠ.

Vyučující na vysokých školách zpravidla nemají pedagogické vzdělání

Na rozdíl od učitelů základních a středních škol nemá většina přednášejících na vysokých školách žádné pedagogické vzdělání. Často se tak stává, že nedokážou učivo srozumitelně vyložit nebo přehledně zpracovat skripta. "Chybou bývá, že se snaží za krátkou dobu přednést co nejvíce. Měli by spíše problém vysvětlit na nejtěžších příkladech, lehčí si mohou studenti projít doma," řekla Lisalová.

Účastníci kurzů proto dostanou nejen výukové materiály například z psychologie, sociologie, didaktické techniky, moderních vyučovacích metod nebo rétoriky, ale zúčastní se také praktických cvičení na setkáních. Lektoři budou jejich výklad natáčet na video a potom ve skupinách rozebírat. Na závěr čeká účastníky prezentace, kde předvedou modelovou přednášku.

Kurzy jsou určeny zejména začínajícím vysokoškolským učitelům a lidem, kteří přicházejí z praxe. V nabídce je 11 předmětů, účastníci si musí vybrat minimálně dva. Projekt je financován ze státního a pražského rozpočtu a Evropského sociálního fondu.