Na namátkové kontroly dětských hřišť vyráží čas od času Česká obchodní inspekce (ČOI). Její zaměstnanci zkoumají, zda jsou herní prvky bezpečné. Loni v metropoli zavítali na osm míst, na třech narazili na problém.

„Celkem bylo zkontrolováno 22 výrobků. U dvou byly zjištěny nedostatky ve značení, u dvou bylo zjištěno fyzické poškození,“ informoval mluvčí ČOI Jiří Fröhlich. Nedostatky byly ve všech případech odstraněny ještě v průběhu návštěvy inspektorů.

Aby k podobným situacím docházelo co nejméně, prochází hřiště zřizovaná městskými částmi několikrát do roka revizemi. Při nich se zjišťuje, zda jsou houpačky a prolézačky stabilní a bezpečné, jestli nejsou příliš opotřebené či zda mají dostatečné dopadové plochy.

„Jednu roční hlavní kontrolu a tři provozní kontroly má Praha 12 pro rok 2020 smluvně zajištěné a plánuje na ně finanční prostředky ve výši 140 776 korun,“ uvedla místostarostka modřanské radnice Eva Tylová. V ostatních městských částech se náklady pohybují zhruba od 80 do 260 tisíc.

Další peníze pak některé úřady platí za menší týdenní kontroly. Při nich pracovníci najatých firem mimo jiné zjišťují, zda nebyly některé prolézačky, lavičky či plot poškozeny vandaly.

Praha 12 letos za týdenní prohlídky zaplatí 1,94 milionu korun. Praha 4, která se stará celkem o 134 herních areálů, vynaloží za kontroly a revize dohromady téměř 2,5 milionu korun.

Dosluhující hřiště čeká přestavba

Kromě toho, že hřiště procházejí před sezonou revizemi, panuje na mnoha z nich čilý stavební ruch. Některá totiž slouží už tak dlouho, že je čeká kompletní proměna. „Výraznou obměnou projde vybavení dětských hřišť v ulici Kovařovicova, Božkovská a hřiště v parku na Pankráci,“ vyjmenoval mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas. Kromě toho čeká rekonstrukce i cyklotrialový areál v ulici Na Chodovci.

V desáté městské části si radnice vytvořila tříletý plán obnovy dětských hřišť. Letos přijdou na řadu mimo jiné ta v Obloukové a Přistoupimské. „Spolu s kolegy jsme všechny lokality v druhé polovině roku 2019 fyzicky navštívili, vyhodnotili nejproblematičtější místa a navrhli plán jejich postupné obnovy,“ uvedla místostarostka Jana Komrsková.

Příprava na horké dny: mlhoviště a stín

Na sedmičce čekají velké změny hřiště U Vody. Vyměněny budou herní prvky, lavičky a dopadové plochy. Vznikne zde i fitpark.

Praha 2 se rozhodla osadit čtyři hřiště mlhovištěmi. Zařízení, která chrlí vodu v droboučkých kapičkách, najdou lidé na dvou hřištích v Havlíčkových sadech a dále U Vodárny a Na Rybníčku. Děti se mohou osvěžit i na vodním hřišti v Ruzyni, které vznikne během letošního roku.

V horkých letních dnech rodiče jistě ocení umělé zastínění některých pískovišť. Praha 1 ho nechá instalovat na hřištích na Slovanském ostrově, pod Karlovým mostem a ve Františkánské zahradě. Zastínění některých míst chystá i Praha 12.