„O novém pavilonu goril jsme mluvili a bojovali za něj víc než šest let,“ prohlásil ředitel zoo Miroslav Bobek. Přestěhovat gorily bylo podle Bobka nutné kvůli tomu, že jejich současný příbytek je v záplavové oblasti. „Deklarovali jsme proto nutnost postavit nový pavilon na místě, které bude před povodní naprosto bezpečné,“ uvedl Bobek.

Lokaci vybrali zaměstnanci zoologické zahrady už po záplavách v roce 2013, ale stavbu podle šéfa zoo nejvíce oddálil nesouhlas městské části Praha-Troja. „Děkuji všem, kdo nás jakkoli podpořili. Samozřejmě hlavně zřizovateli (magistrátu - pozn. red.), ale neméně také všem přátelům a příznivcům Zoo Praha, kteří na takzvané povodňové konto přispěli částkou 35 957 653 korun,“ dodal ředitel v tiskové zprávě.

„Gorila nížinná patří mezi nejohroženější zvířata na světě, avšak naše zoo je v jejich chovu velice úspěšná. Proto jsme se rozhodli postavit našim gorilám nový domov, kde se budou cítit dobře a hlavně, kde budou v bezpečí před rozvodněnou Vltavou. Věřím, že tento pavilon bude chloubou nejen pražské zoo, ale celé Prahy a naší republiky,“ řekl při sobotním slavnostním zahájení primátorův náměstek Petr Hlubuček (Spojené síly pro Prahu/STAN).

Velvyslanci volné přírody v srdci Evropy

Místo položení základního kamene došlo v trojském areálu k jinému aktu - odhalení dvou dřevěných replik afrických soch, které symbolizují zrození. Sochy budou po dokončení pavilonu vítat návštěvníky nové budovy.

Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha, vysvětluje původ soch zrození

Podle ředitele Bobka jsou právě gorily u veřejnosti. velmi populární: „Jsou to velvyslanci volné přírody a volně žijících goril tady v srdci Evropy.“ Mluvčí Lenka Pastorčáková v tiskové zprávě připomněla, že zoo díky tomu, že má gorily v Praze, může pomáhat ochraně těchto primátů ve střední Africe. „Významným projektem takové pomoci je Toulavý autobus v Kamerunu,“ zmínila Pastorčáková.

V pražské zoo je v současnosti osmičlenná skupina goril, o které se střídavě stará šest lidí. Hosté sobotního zahájení stavby nového pavilonu pomohli chovatelům také oslavit 28. narozeniny gorilího samce Richarda, který dostal takzvané enrichmentové dárky - tedy předměty pro zábavu a dobrou náladu, například kostky vyrobené z hasičských hadic a naplněné pamlsky.

„Po tom, co jsem si tady všechno vyslechla, a poté, co už jsem navštívila gorily, hlavně Richarda, tak mi dělá zahájení projektu velikou radost. Ale hrubá stavba potrvá sedm set dnů, no tak ráda bych se toho dožila,“ zavtipkovala herečka Iva Janžurová, která se sobotní akce zúčastnila. „Je krásné, kolik styčných bodů člověk nalezne, když gorily pozoruje. Jsou to téměř jako naši spoluobčané.“

Venkovní amfiteátr

Nový gorilí příbytek bude prostornější a interiér bude podle architekta Petra Bouřila připomínat domov zvířat ze střední Afriky. Zvenku bude nenápadný se zelenou střechou. „Motto zadání bylo, že nejlepší pavilon v zoologické zahradě je ten, který je málo vidět. Proto jsme se řídili tím, aby byl pavilon v terénu skrytý a nekonkuroval přírodním horizontům a krajinnému rázu,“ přiblížil architekt.

„Součástí pavilonu bude také venkovní amfiteátr se sedacími schody umožňující pohodlné posezení. Při vstupu návštěvníci projdou prostory, kde se dozvědí informace o mizejících pralesech. Součástí prostor bude také projekční místnost stylizovaná do podoby africké školy. Hlavní vnitřní návštěvnický prostor, který bude navozovat atmosféru zešeřelého pralesa, otevře návštěvníkům pohled na dvě prosluněné mýtiny s gorilami,“ popsala mluvčí Pastorčáková.

Pavilon goril
Náklady na výstavbu činí 209 milionů Kč bez DPH. Celý areál nového pavilonu zabere plochu cca 4 000 m2, z toho vnitřní expozice 581 m2.

V novém objektu by měli žít vedle goril také luskouni, které slíbila darovat zoo z Tchaj-peje při návštěvě pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti). Pavilon goril - umístěný pod usedlostí Sklenářka - bude mít rovněž několik přístupových cest. Zoo Praha nechá v jeho blízkosti postavit nový vstup do areálu zahrady z ulice Pod Hrachovkou.

Pro výstavbu nového pavilonu goril se vedení pražské zoo rozhodlo kvůli zkušenostem z povodní v letech 2002 a 2013. Současný pavilon je v nejnižší části zoologické zahrady, která byla při záplavách v roce 2002 zatopena a zemřel gorilí samec. Při povodních v roce 2013 byla zvířata přemístěna do protipovodňové věže a chovatelé je jezdili krmit ve člunu.