Novotný pokračuje ve veřejném provokování Ruska a u části obyvatel České republiky si získává sympatie, byť někteří lidé (nejen u nás) se teprve učí, kde Řeporyje vlastně leží.

Generál Vlasov a příslušníci Ruské osvobozenecké armády.
Řeporyje pijí kvůli vlasovcům Rusům krev. Novotný: Máme vás na salámu!

Svérázný starosta naštval zaměstnance ruské ambasády záměrem vybudovat na západním okraji metropole pomník Ruské osvobozenecké armádě, tedy vojákům, kteří se nechali v německém zajetí naverbovat od začátku roku 1945 bojovali s Němci proti Sovětskému svazu. Při snaze probojovat se na západ Evropy pod americkou sféru vlivu však osvobodili Prahu a střetli se s příslušníky Rudé armády. Generál Andrej Andrejevič Vlasov byl po válce popraven. Vlasovci jsou pro Rusy symbolem kolaborace, zásluhy ve Velké vlastenecké válce přisuzují rudoarmějcům.

Vždyť i reportérky ruských státních televizí se na řeporyjské radnici diví, že starosta Novotný chce vybudovat pomník vlasovcům a ani se nečervená… Některé weby píší o mezinárodním skandálu. „S nožem v ruce stojící nad mapami vojenských operací, chce šéf městské části Praha-Řeporyje Pavel Novotný přepsat historii, jak se mu zlíbí, a spáchat lež o druhé světové válce,“ píše se v textu na stránkách TV Zvezda.

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný.
Sypej na úřad. Ale fofrem! Jak starosta Novotný bojuje proti vandalům

Koněva do muzea!

Státní „První kanál“ zase uvádí, že za „kontroverzní iniciativou“ stojí starosta pražské čtvrti, na jehož popud se rozpoutala diskuse o přesunu sochy sovětského maršála I. S. Koněva do muzea. Ruští žurnalisté si tak Novotného spletli s Ondřejem Kolářem (TOP 09), starostou Prahy 6. Mnoho tamních médií také připomíná postoj českého prezidenta Miloše Zemana, který je v rozporu s Novotného i Kolářovými kroky. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček tentokrát zareagoval na twitterovém účtu překvapivě poněkud smířlivým příspěvkem, kde se proti Novotného inciativě nevymezuje.

Právě i Novotný, který podle ruské verze Rádia Svobodná Evropa dojel před ruskou ambasádu na „traktoru“, připomněl letní kauzu s Koněnovým pomníkem na náměstí Interbrigády v Dejvicích.

„S Ruskem mají Řeporyje společného maximálně to, že před časem veřejně vyjádřily podporu městské části Praha 6, která se zcela pochopitelně rozhodla konečně zbavit ostudné sochy maršála Ivana Stěpanoviče Koněva, jednoho z nejhorších vojevůdců v moderních dějinách vaší země, duševního mrzáka, lidské zrůdy a především ubohého vraha, který neváhal bezdůvodně masakrovat nevinné civilisty v Maďarsku, Mongolsku a… Československu,“ napsal starosta.

Demonstrace proti zakrytí pomníku maršála Koněva 2.září 2019.
Místopředseda KSČM chce, aby Koněvova socha byla kulturní památka

„V okolí vsi je dodnes řada neoznačených, nedůstojných hrobů zachránců Prahy z řad ROA a stydím se, že jsme se rozhodli napravit historickou křivdu, zásadně ovlivněnou bolševickou propagandou, až teď,“ dodal Novotný v dopise Putinovi s tím, že Řeporyje si pamatuje vlasovce jako zachránce, kteří pomohli k tomu, aby Praha neskončila v rozvalinách.

Tisíckrát lepší historická zkušenost

Novotný zopakoval, že Řeporyje jsou suverénní městská část, která si o budování pomníků rozhoduje sama. „Nebudeme o našem záměru zbudovat jim (vlasovcům) pomník ani o jejich historické roli s nikým zvenčí diskutovat a už vůbec o tom nebudeme diskutovat s Ruskem, symbolem okupační moci, lži a porušování lidských práv,“ napsal Novotný.

„Řeporyje mají tisíckrát lepší historickou zkušenost s vlasovci než s vámi, vy karikatury sebe sama s atomovým kufříkem za zadkem a hlavou plnou vodky a černého svědomí,“ uvedl v dopise, který pak osobně doručil na ruskou ambasádu v Praze a udělal z toho svou „one man show“. Řeporyjští zastupitelé by po debatě s občany měli o zbudování Vlasovova pomníku diskutovat na prosincovém zasedání.

Rusko považuje netečnost českých úřadů k plánům jedné pražské čtvrti na stavbu pomníku vlasovcům za zjevné nadržování zločinnému přepisování dějin. Ve čtvrtek to řekla mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová. Nápad na pomník vlasovcům označila za „naprosto příšernou iniciativu“, která slouží reinkarnaci nacismu.

V květnu 1945 vítali Koněva v Praze tisíce nadšených občanů oslavujících konec války. Sovětská tajná služba však už v té době začala vyhledávat a odvlékat československé občany, někdejší ruské emigranty
Maršál Koněv: špatný velitel, zároveň ale muž, který si šel tvrdě za svým