Předchozí
1 z 2
Další

Vystudovaný právník a někdejší mluvčí levicové platformy ProAlt se stejně jako celá nová koalice důrazně vymezuje vůči dosavadnímu vedení radnice v čele se starostou Oldřichem Lomeckým. Do politiky se Pavel Čižinský rozhodl vstoupit poté, co se zapojil mezi organizátory odporu vůči plánované privatizaci Nemocnice Na Františku.

V politice se pohybujete zhruba teprve rok. Kdo je vaším hlavním rádcem? Je to váš bratr?
Radím se se všemi, ale zejména je to bratr a tým lidí kolem něj. Já jsem člen toho týmu a jedním z mých úkolů je zajistit, aby radnici v Praze 1 nevedl nikdo jako dosavadní starosta Lomecký, kdo by projekt změny v hlavním městě mohl blokovat. Praha 1 má být podle naší představy součástí změny, má se na ní podílet, ne jí házet klacky pod nohy. Pokud chcete měnit Prahu, musíte měnit i Prahu 1. Je to klíčová část.

V minulosti jste se angažoval ve výrazně levicové iniciativě Proalt. Jak byste rozptýlil případné obavy, že budete jako starosta prosazovat příliš levicovou politiku?
Praha sobě sdružuje různé lidi s různými názory. Někteří stojí ve středu, jiní mírně nalevo nebo mírně napravo. Shodli jsme se, že chceme společně reformovat Prahu s naším programem 100 změn pro Prahu. Když chcete něco změnit, musíte se umět dohodnout a zároveň být schopni z některých požadavků nebo představ ustoupit. Já budu prosazovat společný program Prahy sobě i naší koalice. A témata, kterým jsem se věnoval v minulosti, s Prahou nesouvisí.

Zúčastnil jste se před časem demonstrace proti izraelské politice? Informoval o tom server Info.cz, který v souvislosti s tím vyjádřil obavy o přístup nového vedení radnice ke zdejším početným židovským památkám…
Příliš si na to už nevzpomínám. Ale byla to myslím demonstrace během návštěvy izraelského pravicového premiéra Benjamina Netanjahua. Asi jsem tam opravdu byl. To nic nemění na tom, že bezpochyby uznávám právo státu Izrael na existenci.

Co je podstatou vaší kritiky vůči dosavadnímu vedení Prahy 1 v čele se starostou Oldřichem Lomeckým?
Vyčítáme jim nehospodárnost. Zatím skoro vše, na co jsme narazili, dělá ten dojem. Informace, které máme, nejsou sice přesné, což zase souvisí s netransparentností radnice. Mě osobně ale například téměř až rozlítil text smlouvy k plánované privatizaci nemocnice na Františku. Jako právník ho považuji za absolutně nekvalitní. Neumím si to vysvětlit jinak, než že se tam zamýšlel nějaký podvod. Publikoval jsem i na Facebooku rozbor té smlouvy a trvám na tom, že byl ten kontrakt za víc než 10 miliard korun připraven naprosto absurdně. Ve smlouvě nebyl kvalitně ošetřen ten základní princip, že městská část měla platit investorovi 50 – 60 milionů korun a za to dostávat jistý standard služeb. Nejspíš by došlo k tomu, že by městská část platila ty peníze a investor by si tam mohl dělat po dobu 35 let prakticky cokoliv. Smlouva v tom ohledu opravdu negarantovala vůbec nic.

Z privatizace nakonec sešlo i díky občanskému tlaku, na němž jste se podílel. Magistrát pak slíbil Praze 1, žena provoz nemocnice přispěje výrazně větší sumou. Je to ideální model i do budoucna? 
Budeme ten ideál hledat. Chtěl bych vytvořit pracovní skupinu, kde by byli zastoupeni vedle magistrátu i dalších městských částí také klíčoví hráči ve zdravotnictví, v turismu atd. Díky poloze je totiž na Františku ošetřován leckterý zraněný turista, což je logické. Je tam obrovský prostor třeba také pro následnou péči. Je tam široká škála možností využití a efektivnějšího provozu. My v současnosti ještě nejsem schopni přesně říct, jaká část těch finančních problémů je dána špatným vedením a jaká dejme tomu obecnými problémy malých českých nemocnic v systému, kterému dominují zdravotní pojišťovny. Ty dávají někomu lepší, někomu horší smlouvu. Budeme tam muset udělat audit a určitá strategická rozhodnutí. Problém je i de facto neexistence PR, což celkově velmi špatnou pověst nemocnice s výjimečnou historií nezlepšuje. Naším cílem je najít udržitelný model, který vyváží potřeby obyvatel centra Prahy a schopnost si na sebe vydělat. Současné fungování díky dotacím je zatěžující a to je třeba změnit.

Proč si myslíte, že strany dosavadní koalice v Praze 1 ve volbách neuspěly?
Nejsem politolog ani mediální expert, abych přesně rozlišoval, za co může mediální obraz a za co skutečné činy. Nemyslím si ale, že by pan starosta Lomecký pracoval kvalitně a trpěl nějakým špatným mediálním obrazem. Problémy byly reálné a podle mě byly spíš horší než jejich prezentace v médiích.

Pokusíte se případné nepravosti předchozí garnitury „hnát k soudům“? Jako právník byste měl být schopen posoudit smysluplnost trestních oznámení apod.
Je to možné. Primárně bych se ale chtěl dívat do budoucnosti. Zkušenosti i z jiných městských částí ukazují, že větší smysl má systémové přenastavení do budoucna. Tak, aby „neutíkaly“ peníze z městské kasy. To je naše priorita a to, co teď můžeme slíbit občanům. Budeme prověřovat i minulost do té míry, která bude možná. Nechci ale předjímat, co vše se podaří zjistit a pak prokázat. Ani to, co se bude řešit občanskoprávně, co trestně. „Chytnout někoho za ruku“ kvůli dřívějším nepravostem není snadné.

Ustoupí vaše vedení od dosavadních snah omezit pohyb cyklistů v pěších zónách?
Rozhodně jsme proti paušalizaci. Pan Lomecký v zásadě zakázal na důležitých částech centra vjezd cyklistů. I soud konstatoval, že to je nepřiměřené a my se s tím ztotožňujeme. Budeme to řešit ulici od ulice. V některých místech skutečně může být taková hustota obyvatel, chodců a tak málo prostoru, že jinak než paušálním zákazem to řešit nepůjde. Třeba v Karlově ulici si dovedu představit, že to skutečně jinak nepůjde. Budeme individuálně zkoumat, kde je kolik lidí a prostoru a podle toho to pružně upravovat. S tím, že opravdu chceme, aby centrum bylo průjezdné. Aby bylo normální, že někdo jede na kole z Dejvic na Vinohrady. Samozřejmě je třeba to vyvážit bezpečnostním ohledem i automobilovou obslužností centra.

Kdo je Pavel Čižinský?Pavel Čižinský se narodil v Praze v roce 1977. Absolvent Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze působil zhruba před osmi lety jako mluvčí levicové iniciativy ProAlt, která vystupovala proti politice Nečasovy vlády. Později Čižinský hájil jako advokát mimo jiné ruského anarchistu Igora Ševcova nebo squattery z žižkovského centra Klinika. Začátkem letošního roku organizoval spolu s bratrem Janem kampaň proti vstupu soukromého investora do nemocnice Na Františku. Následně se stal volebním lídrem místní odnože iniciativy Praha sobě v Praze 1.

Plánujete nějaké změny v systému parkování?
Chtěli bychom obnovit vizuální kontrolu parkovacích oprávnění. Pokud nám to magistrát umožní, tak ten systém reformujeme. V současnosti je hodně zneužívaný. V centru např. parkují auta, která jsou de facto reklamami na podniky, před kterými stojí. Tím se obchází regulace reklamy.

Je něco, v čem byste chtěli navazovat na dosavadní koalici?
Péče o seniory je určitě na slušné úrovni. Dobrá je například i dostupnost školek.

Jak se stavíte k plánům na regulaci turistických služeb typu Airbnb nebo tzv. freetours?
To je pro nás samozřejmě velká otázka, protože jsme v tom takříkajíc v první linii. Jednoznačně jsme například proti tomu, aby byl městský majetek využíván nebo zneužíván pro krátkodobé pronájmy. Není v pořádku, když jsou byty využívány jako hotely nebo hostely. Nějakou regulaci považujeme za potřebnou. Ale je předčasné říkat, jestli by měla být podobná té v Berlíně, v Barceloně, ve Vídni… A rozhodně to nebude jen na nás. Budeme se aktivně účastnit dialogu v té věci na úrovni státu i Prahy.

Jak konkrétně bude vypadat vaší koalicí deklarovaná podpora nových obchodů a služeb pro místní obyvatele?
Chceme v podstatě bojovat o to, aby Praha 1 nebyla jen skanzenem. Aby se případně nějací lidé vrátili. Aby byla normálním místem k životu normálních lidí. A k tomu jsou potřeba cenově dostupné obchody. Budeme usilovat i o to, aby měly vazbu na občany Prahy 1. Upřednostníme je třeba i proto, abychom podporovali místní. Můžeme to dělat v našich vlastních prostorách, kterých je pořád dost. Můžeme ale i jednat se soukromníky, aby upravili živnosti vzhledem k našim potřebám. Město v tom ohledu má co nabídnout.

Půjdete i cestou restrikce?
Nepochybně budeme hledat i tyto cesty. Pokud to bude možné a vhodné, omezil bych určité typy obchodů. Mám na mysli třeba trdelníky nebo levné turistické suvenýry – beranice apod. Budeme se o to snažit. Říkat ale teď konkrétní právní vyhlídky úspěchu je předčasné.

Slibujete efektivnější hospodaření. Jaké oblasti chcete finančně posílit?
Ušetřené peníze by měly jít mimo jiné do oprav bytového fondu. Aby tady mohli bydlet normální lidé a aby tu žádné byty neležely ladem. To je vlastně skandální. Dlouhodobě nevyužívaná je navíc v městské části i řada nebytových prostor.

Praha 1 se v posledních letech skutečně vylidňuje, ačkoliv podle počtu obyvatel jen velmi mírně. Jak vážně to vidíte vy?
Skutečnost může být dramatičtější než ty počty obyvatel. Protože ne všichni, kdo jsou zde dnes hlášeni, tady reálně žijí. Když se večer podíváte do bytových domů, tak je tam mnohdy zhasnuto. Za klíčové negativní vlivy, které k vylidňování přispívají, považuji hluk, krátkodobé pronájmy a nedostatečné služby pro rezidenty.

Praha 1 je z hlediska spravovaného majetku výjimečně bohatá městská část. Jak využívá potenciál příjmů z toho majetku?
Mám dojem, nikoliv důkazy, že ho využívá velice špatně a příjmy by mohly být výrazně vyšší. Máme zprávy o tom, že nájmy bytových i nebytových prostor nebyly dobře vybírány, někdy byly i odpouštěny. Dalším problémem jsou evidentně předražené zakázky a další výdaje.

Vaše koalice už deklarovala, že bude chtít jednat s investorem o změně projektu výstavby kolem Masarykova nádraží. Co je vaším cílem – aby tam vzniklo víc zeleně a méně zástavby?
Musíme se s tím projektem nejdřív pořádně seznámit. Bohužel nám městská část o tom dosud nedala dostatek informací. Chceme, aby to plnilo nějakou městotvornou funkci, aby tam bylo co nejvíc zeleně, aby to přispělo k naší politice opětovného zalidňování centra Prahy. Rádi bychom tuto naší politiku do toho projektu v mezích možného dostali. Nedokážu teď ale říct, jestli budeme tlačit na nějakou radikální změnu. Nejsme tam navíc samozřejmě jediným aktérem. Tím je také hlavní město. Investor má své představy, což je legitimní. Na druhé straně je tady ale i městská část, která reprezentuje nějaký veřejný zájem včetně zájmu obyvatel okolí. Budeme chtít jednat s investorem přímo.

Souzníte se záměrem omezit v nejrušnějších ulicích centra otevírací dobu nočních podniků?
Nechceme jít pouze cestou represe, ale řešit to i „po dobrém“. Oslovíme ty podniky, protože právě ony dokážou nejlépe uklidnit vlastní hosty. Vyhláška je krajní řešení. Mám ho v úvahách, ale upřednostňuji domluvu.