Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pavel Černý: Brojení proti zbraním je přehnané

Praha 9 /ROZHOVOR/ - Kdo bydlí na Praze 9 nebo tudy alespoň jednou projížděl, určitě si všiml neobvyklého řešení metra mezi stanicemi Černý most a Rajská zahrada. Koleje vedou v tubusu nad zemí.

13.4.2014
SDÍLEJ:

Pavel Černý v Praze učil střílet tisíce policistů. Sám se udržuje „ve formě“ na Praze 9 a netají se s odvážným názorem, že zpřísňování pravidel pro držení zbraní je špatné.Foto: Vít Novák

Stavitelé původně na jednom konci tubusu plánovali odstavnou kolej, ta se ale nakonec nerealizovala - a tak tu vznikla unikátní střelnice, takzvaný Střelecký servis. Právě sem si už léta rád chodí zastřílet Pavel Černý.

A zbraně jsou i tématem, o kterém by se podle něho mělo více mluvit v Evropském parlamentu, do něhož se rozhodl kandidovat v barvách Občanské konzervativní strany.

Pavel ČernýNarodil se v roce 1967. Vystudoval FTVS Univerzity Karlovy v Praze. Pracoval mnoho let jako instruktor a odborný lektor u Policie ČR. Nyní se zabývá přípravou bezpečnostních složek po celém světě a publikováním v oblasti zbraní a výcviku.

V životopisu máte, že jste studoval vojenský obor na Karlově univerzitě. Co si pod tím představit?

Je to obor, který je na Fakultě tělesné výchovy a sportu dodnes. Od běžného studia se to liší tím, že musíte navíc absolvovat kurzy armádních instruktorů. 
V podstatě se 
z vás stane armádní specialista, který na vojenských útvarech může učit boj z blízka, armádní výškové práce, překonávání vodních toků. To by vše měl moderní voják samozřejmě umět a takové dovednosti dále rozvíjet.

Jak jste se těsně po revoluci dostal k výcviku policistů?

Přes své tehdejší četné koníčky, které později souvisely s mojí prací. Kolega, který tam již působil, mě oslovil, že právě hledá schopné a perspektivní instruktory. Neváhal jsem a šel jsem do toho.

V jakém byla tehdy policie stavu, co se výcviku týče?

Policisté ještě stříleli s jednou rukou za zády jako v době Puškinových soubojů. Byla to velká výzva něco zavádět a od základu měnit.

Kolik policistů jste za tu dobu naučil střílet?

Nad tím jsem se nedávno zamýšlel. Nedá se to říct přesně, policisté přicházejí a odcházejí, je tam velká fluktuace. Určitě jsou to desetitisíce, pokud to vezmu i s dnešním působením všude po světě. Je to pěkný pocit. Navíc mi někteří později přišli i poděkovat, že jim právě náš výcvik zachránil ve službě život. Ale mělo to občas i stinné stránky, hodně policistů také musíte do činnosti, která je má později chránit, doslova přemlouvat 
a nutit, je mezi nimi pochopitelně i dost lenochů.

To byl důvod, proč jste po patnácti letech skončil?

To vůbec ne. Měnil se zásadně zákon 
o policii a musel jsem si vybrat, jestli odejdu, nebo zůstanu za mnohem horších podmínek. Asi bych i zůstal, ale poslední údobí jsem tam neměl právě ideálního šéfa 
a druhým, závažnějším důvodem byly drasticky úsporné kroky policie. Projevilo se to například tak, že základní příprava nových policistů netrvala dosavadních 18 měsíců, ale jen šest. Pro představu, truhlář se řemeslu učí i čtyři roky. Měnila se ale i kvalita příchozích lidí, někteří pak nezvládali udělat ani 10 kliků. Takže nakonec jsem učinil zásadní rozhodnutí a odešel.

Čím se tedy živíte teď?

Začal jsem pro firmy testovat zbraně a doplňky na ně. A také pomáhám při vývoji policejního a armádního vybavení. Navíc jsem začal hodně cestovat, dělám kurzy pro policisty doslova po celém světě. Indie, Kongo, Mexiko, nedávno Čína, někdy je to hodně těžké kvůli kulturním rozdílům, ale na druhou stranu vám policie tamní poskytuje skvělý servis - když se chci podívat tam, kam turisté nemohou, tak se to vždy povede.

A teď do toho ještě politika. Co se stalo, že jste se rozhodl kandidovat do evropských voleb?

Cítíme čím dál větší tlak Evropské unie na sjednocení legislativy v oboru zbraní. 
U nás máme z pohledu evropských zemí zatím poměrně liberální zákony. Ale funkční, vyvážené a zejména bezproblémové. Jinde díky tlaku jak málo informovaných či bulvárních senzacechtivých médií, tak i akcím profesionálních a placených aktivistů došlo ke změnám, které vedly pouze k odzbrojení slušných lidí. Přineslo to kriminalitu, protože gauner si svou nelegální zbraň vždycky nějak sežene. Stát nám navíc úplnou bezpečnost nezajistí, všude policista být nemůže - může obvykle řešit jen následek.

Takže váš program se týká vyloženě jen zbraní?

Nejen zbraní, ale i veškerých prostředků na sebeobranu, i ty jsou totiž v západní Evropě paradoxně zakazovány. A pak například i sportů 
a tradičních činností, protože 
i ty jsou pak obvykle postiženy různými zákazy. Sportovní střelba, lovectví, myslivost. Ale nepochopitelné restrikce následně ovlivňují i takové maličkosti jako nůž za opaskem, když jdete do lesa, pepřový sprej v kabelce. Napadlo by vás něco takového zakazovat?

Pořád ale platí, že mohu zbraň zneužít k nějakému zločinu.

Jenže případů, kdy je k trestnému činu použita legální zbraň, je minimum. Rizikem společnosti jsou hlavně zbraně ilegální, ale proti nim se pochopitelně nemůže bojovat nějakými zákazy, ale usilovným snažením policie. Nejvíce úrazů u nás i ve světě způsobují automobily, agresivní řidiči, drogy za volantem. Zabavíme kvůli tomu auta?

Ale pak jsou taky případy typu dvacetiletého amerického autisty Adama Lanzy, který legálními zbraněmi své matky zastřelil 20 dětí na základní škole.

To nebyl šílený střelec, ale střílející šílenec. Je to velký rozdíl. Kdyby neměl zbraň, přejel by někoho kamionem. 
A spoustu takových psychopatických vrahů zastavili v jejich činnosti naopak lidé kolem, kteří měli díkybohu u sebe právě soukromou zbraň.
O tom se v novinách obvykle píše méně…

Ale zpět k ČR. Vám se tedy na našich zákonech o držení zbraní něco nelíbí?

Naopak, podle expertů jsou velmi kvalitní, excesům se zbraněmi tu je opravdu vzácně málo. Tvrdí se, že naší legislativu v této oblasti, včetně nově zaváděného registru zbraní ministerstvem vnitra, by nám mohli po světě jen závidět.

Proč je to tedy vaše téma do voleb, když je ten zákon kvalitní?

Protože vidím, že někteří populističtí politici v Evropském parlamentu se připravují na to, nás o právo na efektivní obranu připravit. Je 
u nás kolem 350 tisíc držitelů zbrojních průkazů. Další mají koníčky typu paintball nebo airsoft. To vše může vzít politik jako svoje nosné téma a snažit se to nějak zakázat. Proto jsme nejen iniciovali protestní Petici, kterou za pár týdnů podepsaly tisícovky lidí a která má čelit zmíněným značně negativním vlivům EU, ale také jsem s podporou Občanské konzervativní strany nakonec přijal kandidaturu právě do Evropského parlamentu. Odtud se v budoucnu dají nejlépe ovlivňovat nepochopitelné snahy, které by mohly postihnout právě i nás v ČR.

VÍT NOVÁK

Autor: Redakce

13.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Finančník Petr Kellner.
25

Kellnerova nadace odmítá Babišova slova, že nejde o charitu

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Nový šéfdirigent České filharmonie Byčkov má smlouvu na pět let

Ředitel České filharmonie (ČF) David Mareček dnes v pražském Rudolfinu za přítomnosti ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) podepsal pětiletou smlouvu s novým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem. Čtyřiašedesátiletý Američan ruského původu filharmonii povede po zesnulém Jiřím Bělohlávkovi. Semjon Byčkov byl jmenován šéfdirigentem a hudebním ředitelem České filharmonie od sezony 2018/2019. Orchestru se současně ujmou dva hlavní hostující dirigenti Jakub Hrůša a Tomáš Netopil.

Soud zaslal lobbistovi Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu

Městský soud v Praze zaslal v pátek lobbistovi Marku Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu. ČTK to řekla mluvčí soudu Markéta Puci. Kdy musí Dalík nastoupit do vězení, sdělí mluvčí až poté, co si lobbista zásilku vyzvedne.

Středoškoláci půjdou volit. Chtějí o zemi rozhodovat

Maturitní třída pražského víceletého gymnázia. Skupina dívek, které letos poprvé půjdou volit, se baví, komu dá hlas. Katka váhá mezi TOP 09 a ODS, Karolína, Vendula a Veronika to hodí Pirátům, Anna topce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení