Při hledání možných stop, které by vyšetřovatelům umožnily vysledovat osud devítileté holčičky, která před šesti týdny zmizela cestou ze školy v pražské Troji, jim pomohli i strážníci a příslušníci vojenské policie. K jakým závěrům dospěli, ale vyšetřovatelé neuvedli.

„Nemám žádné konkrétní informace,“ řekla Deníku po setmění mluvčí pražské policie Andrea Zoulová. „Nejednalo se o klasickou plošnou pátrací akci jako v minulosti, ale o prověřování zjištěných skutečností, ke kterým jsme dospěli v průběhu pátrání,“ připomněla pouze kpt. Zoulová. „Jestli jsme něco ověřili, nebo neověřili, není v této chvíli učeno ke zveřejnění,“ uložila si mluvčí bobříka mlčení. Její kolegyně z policejního ředitelství pro Prahu-venkov Štěpánka Zatloukalová Deníku potvrdila, že na rozdíl od předchozí pátrací akce, kdy v rámci bezpečnostní akce v chatové oblasti za Prahou dávali policisté pozor i na vše, co by mohlo souviset s pohřešovanou školačkou, se tentokrát středočeští policisté do hledání nezapojili.

Co přineslo pátrání

V minulosti se do akcí s nasazením stovek pátračů masivně zapojovali i kynologové a také hasiči včetně specialistů s lezeckým výcvikem; ti se zaměřovali především na propátrávání studen. V Troji, Bohnicích a dalších lokalitách na okraji metropole i v přilehlých středočeských oblastech – zejména v okolí Zdib a Klecan – pátrači prohledávali také prohlubně, hromady hlíny a další možná místa, v nichž by se lidské tělo mohlo ocitnout jak v důsledku nehody, tak přičiněním pachatele trestného činu. Tentokrát šlo ale o pátrací akci mnohem menšího rozsahu. K jejímu zacílení se však kriminalisté nechtějí vyjadřovat.

Hlásí se senzibilové i vyděrači

V souvislosti s pátráním po Aničce Janatkové se vyskytly rozmanité vyšetřovací verze, hypotézy a spekulace. Vyšetřovatelé jsou ale na informace skoupí. Mezi nemnoho konkrétních faktů, které zveřejnili, patří skutečnost, že se v počátcích pátrání našly v poloopuštěné chatové osadě v Troji některé věci patřící pohřešované dívce – batoh se školními potřebami a láhev s pitím; později údajně byly také nalezeny klíče, které mohly patřit Aničce. Kriminalistům se také podařilo zadržet muže středního věku, žijícího jako poloviční bezdomovec, který měl Aniččin batoh prokazatelně v ruce. Předložené důkazy ale soudu nestačily tomu, aby podezřelého poslal do vazby. On sám popírá, že by měl se zmizením dívenky cokoli společného. V kauze také figurují četná vyjádření a doporučení senzibilů – i takové podněty policie podle dostupných informací prověřuje. Poté, co otec Aničky nabídl 3,5 milionu korun za vrácení dcery nebo za konkrétní informace vedoucí k odhalení toho, kdo má její zmizení na svědomí, se ozvalo i několik vyděračů, kteří se na neštěstí rodiny snažili vydělat.