Jednovaječná dvojčata Deniel a Michael váží 1214 a 1318 gramů, Alex 1340 gramů, Martin 1050 gramů a jediná holčička, Terezka, 1250 gramů.

Lékaři umístili děti hned po porodu do inkubátoru a zavedli jim mírnou podporu dýchání. Sourozenci teď budou nějakou dobu na jednotce intenzivní péče. Příprava a porod trval dohromady hodinu a půl. Samotné děti se narodily za pouhých 5 minut.

Čtěte také: První česká paterčata jsou na světě!

Každé dítě mělo podle pořadí předem určené barevné značení, ve stejné barvě byli i lékaři a sestry, kteří se o ně starali. Barevné rozlišení zachovají dětem až do jejich propuštění domů.

Třiadvacetiletá Alexandra Kiňová je podle lékařů po porodu v pořádku, leží na jednotce intenzivní péče. Otec dětí řekl ČTK, že s partnerkou mluvil, než ji na porod uspali, a mluvil s ní také po narození početného potomstva. „Maminku jsem po porodu pohladil, dokonce jsem s ní i promluvil, vnímala. Dětí jsem se bál ještě dotknout, jsou všichni ještě takoví křehoučcí," řekl. Malí se mu nezdáli. „Na to, že mají kilo a něco, mi přišli docela dobří," řekl.

Komu budou děti podobné, zatím neuměl otec říct, všechna miminka mu přišla stejná, některá plakala. „Cítil jsem se strašně šťastně, spadl mi kámen ze srdce, že je to všechno za námi a všechno zdravé," dodal s tím, že se bude snažit, aby děti měly nějaký režim a dobře je vychoval.

Hned po narození pěti potomků volal otec rodině, všichni radostí plakali. Partneři už jednoho synka mají, Antonia, moc se prý na sourozence těší. Každý den volal mamince, jestli už „jsou miminka vyndaná". Otec věří, že starší bratr bude pomáhat a bude si s malými hrát.

Nejkritičtější jsou první 3 dny

Ředitel podolského Ústavu pro péči o matku a dítě Jaroslav Feyereisl přijel kvůli porodu paterčat z kongresu v Dublinu, protože u něj chtěl být osobně. Hned po narození dětí zase na kongres odletěl.

„Dělali jsme vše pro to, abychom byli připraveni na eventuální komplikace," řekl ředitel ČTK. Zdvojili všechny služby, včetně lékařských na operačním sálu, v pohotovosti byly laboratoře i služby pro případnou transfuzi. Nedělní termín náročného porodu zvolili lékaři proto, že bývá relativní klid, takže se na něj mohly soustředit všechny síly.

„Porod proběhl zcela bez komplikací, zdravotní stav dětí odpovídá 31. týdnu těhotenství," shrnul situaci primář Straňák. Pravděpodobnost komplikací je podle něj velmi malá, na 95 procent vše dopadne dobře. Nejdůležitější jsou první tři dny, kdy kvůli nedonošenosti mohou hrozit poruchy dýchání a krevního oběhu.

Zástupce ředitele Ladislav Krofta doplnil, že před porodem průběžně kontrolovali ultrazvukem uložení dětí v děloze. Pro přípravu na operační porod si udělali na břišní stěně maminky schémata, kde je placenta a kde jednotlivé plody. Celý postup si přesně naplánovali i s variantami, kdyby nastaly komplikace.

Šance na vznik pětičetného těhotenství spontánní cestou je jedna ku 48 milionům. Od roku 1949 se v ČR narodilo 84 čtyřčat, z nich 78 živě. Na celém světě žije 795 paterčat, z nich 134 bylo počato spontánně.